FİLM

Savaş Önemli | 05.07.2015 - 16:31

Dijital dünyada geçen haftanın özeti – Bölüm 5

Dijital dünyanın hafta boyunca sosyal medyada en fazla konuşulan gelişmelerini sıralayarak, kısa kısa hatırlatmalar ile hafızalarınızı tazelemeye çalıştığımız haftanın özeti haberimizin bu bölümünün öne çıkanları; Facebook’un 10 yıl sonra yenilenen logosu, Türkiye’nin Apple Music’e erişimi olan ülkeler listesinde olmayışı ve Steve Jobs filminin yeni fragmanı

Facebook’un geçtiğimiz hafta 2005 yılından beri ilk kez logo değişikliğine gitti. Facebook Kreatif Direktörü Josh Higgins’e göre, değişikliğin nedeni; daha ulaşılabilir bir etki yaratmak adına logo tasarımını modern bir görünüme kavuşturmak. Facebook’un yeni logosunda kullanılan font için şirket, orijinal logosunda kullanılan Klavika fontunun mimarı Eric Olsen’e teklif götürdü. Çok göze batmayan bu değişiklik sessiz sedasız olsa da kullanıcıların gözünden kaçmadı hatta Twitter’da haftanın en çok konuşulan haberi oldu. Bin 167 kişinin hakkında paylaşım yaptığım yeni logodaki değişimden kısaca bahsetmek gerekirse; en büyük değişikliği “a” harfinde görüyoruz. Logo diğer harflerdeki ufak tefek düzenlemelerle yeni bir forma kavuştu. Bizce de eskisine göre daha sıcak ve samimi olan logodaki güncellemenin yalnızca şirketin marka adında olduğunu belirtelim.

Herkes var da, Apple Music’de biz niye yokuz!

Apple’ın geçtiğimiz haftalarda WWDC15’te gün yüzüne çıkan yeni bombalarından Apple Music’in kullanıma sunulması akabinde ortaya çıkan detaylar geçen haftanın en çok konuşulan haberlerinden oldu. Buna göre hizmetlerini sunacağı 115’in üzerindeki ülke listesini yayına alan Apple’ın Apple Music ve Apple Music Radio hizmetlerine 110 ülke üzerinden ulaşılabiliyor. İşin bizi ilgilendiren ya da daha doğrusunu bizimle pek de ilgilenmediklerini gösteren yanı ise Apple Music’e erişim olmayan sadece beş ülkeden birinin de Türkiye’de oluşu. Bu haber hakkında Twitter’da 882 tweet atıldı. Erişim olmayan diğer ülkeler ise Angola, Porto Riko, İsrail, Tayvan. Farklı haber sitelerinde yer alan haberlere göre Apple Music’in Türkiye’de yer almamasının sebebi MESAM ve MSG. Apple’ın, MESAM ve MSG ile henüz anlaşamamasından dolayı kullanıma sunulmayan servisin sayfasında yazan “çok yakında” yazısı ise Apple fanlarının yüreğine su serpiyor.

Steve Jobs öldü, filmleri konuşulmaya devam ediyor

Sosyal medyada geçen haftanın en çok konuşulan üçüncü gelişmesi ise Steve Jobs filminin yeni fragmanı. Dünyayı değiştiren teknoloji devinin yaratıcısı Jobs ölümünün ardından sinema dünyasının ilgisini çekmeye devam ediyor. Yönetmenlik koltuğuna Danny Boyle’un oturduğu, Aaron Sorkin’in senaryosunu yazdığı filmin yeni ve uzun fragmanı geçen hafta ortaya çıktı. Hakkında atılan 505 tweet’le sosyal medyada hafta boyunca iyi bir konuşulma hacmi yaratan fragmanda anladığımız kadarıyla bu sefer ki filmde Jobs’ın sözleri ve alıntıları daha fazla öne çıkarılacak. 9 Ekim’de ABD’de gösterime girecek filmin diğer ve asıl ilgi çeken yanı ise Jobs rolünde izleyeceğimiz X-Men filmlerinden tanıdığımız Michael Fassbender.

Haftanın sosyal medyada en çok konuşulan diğer haberlerini sıralamasını bulabileceğiniz Somera’nın bizim için hazırladığı listeyi aşağıda paylaşıyoruz: