PLUS

Savaş Önemli | 06.09.2015 - 19:36

Dijital dünyada geçen haftanın özeti – Bölüm 14

Dijital dünyanın hafta boyunca sosyal medyada en fazla konuşulan gelişmelerini sıralayarak, kısa kısa hatırlatmalar ile hafızalarınızı tazelemeye çalıştığımız haftanın özeti haberimizin bu bölümünün öne çıkanları; IFA 2015 ve teknoloji markalarının fuarda tanıttıkları yeni ürünler, Sony’nin yeni akıllı telefonu Xperia Z5 ve Google’ın yeni logosu

Geçtiğimiz hafta ortasından itibaren teknoloji dünyasının gözü kulağı Berlin’deydi. Dünyanın dört bir yanından 250 binin üzerinde ziyaretçinin akın ettiği IFA 2015 teknoloji fuarına ev sahipliği yapan Berlin’de fuarın hemen öncesinde ise teknoloji devlerinin yeni nesil ürünlerinin lansman şovları vardı. 2-4 Eylül arasında Sony, Huawei, Samsung gibi pek çok markanın basının karşısına çıkardığı yeni amiral gemileri hafta boyunca sosyal medyanın da en çok konuşulanları oldular.

Sony’den dünyanın ilk 4K telefonu

Tanıtılan yeni ürünler arasında sosyal medyanın en çok konuşulanı Sony’nin yeni akıllı telefon ailesi Xperia Z5 oldu. Sony IFA’da Xperia Z5 Compact, Xperia Z5 ve Xperia Z5 Premium’u tanıttı. Dünyanın ilk 4K telefonu ile ilgili Twitter’da 8 bin 879 tweet atıldı. Telefonun kısaca özelliklerine bakacak olursak; Qualcomm Snapdragon 810 işlemciye sahip Z5’in 5,2 inç ekranı Full HD çözünürlükte. Sony Xperia Z5 ve Xperia Z5 Premium 3 GB RAM ile geliyorken, Xperia Z5 Compact ise 2 GB RAM’e sahip olacak. Dünyanın en hızlı otofokus yapabilen telefonu iddiasıyla gelen Xperia Z5, 23 Megapiksel çözünürlüğünde Exmor RS kameraya sahip. Cihaz Sony’nin Xperia Z5 Clear Image zoom özelliği sayesinde 5x seviyesinde ve resimleri bozmadan zoom yapabilecek.

Toshiba’nın 4K hibrit bilgisayarı göz doldurdu

Sadece Sony’nin Xperia Z5’i değil, IFA’da bir çok markanın son teknolojik ürünleri fuara gidemeyip de internet başında takip edenlerin sosyal medyadaki en önemli gündemi oldu. IFA ile ilgili Türk Twitter kullanıcıları 3 bin 752 tweet attılar.

Özellikle giyilebilir teknolojilerin öne çıktığı fuarda tanıtılan akıllı saatler arasında öne çıkanlar; Asus’un üstün özellikli ama uygun fiyatlı cihazı Asus ZenWatch 2, Huawei’in Mate S ile birlikte Barcelona’dan sonra Berlin’de de görücüye çıkardığı şık tasarımlı ürünü Huawei Watch, Samsung’un yeni akıllı saati Gear S2 ve Motorola’nın tüm özelliklerine haftalar öncesinde vakıf olduğumuz yeni Moto360 saati oldu. Fuarın bilgisayar teknolojileri anlamında öne çıkan cihazı ise Toshiba’nın 12,5 inçlik 4K hibrit bilgisayarı Satellite Radius 12 oldu.

Google’a yeni logo

Haftanın IFA dışında en çok konuşulan diğer başlığı Google’ın çok sayıda birimini çatı şirketi Alphabet bünyesine almasının ardından yenilediği logosu oldu. Değişimin ana nedeni ise Google’a kullanıcıların masaüstü bilgisayarlardan ziyade mobil cihazlardan ziyaret etmesi. Yeni tasarımda şirketin adını simgeleyen popüler renkli logoda bulunan harfler üzerinde daha yumuşak geçişler dikkat çekiyor. Bu önemli gelişme ile ilgili Twitter’da 4 bin 506 tweet atıldı. Gelelim haftanın sosyal medyada en fazla konuşulan haberlerini sıraladığımız Somera’nın bizim için hazırladığı listeye;