Skip to main content

Dijital dünyanın hafta boyunca sosyal medyada en fazla konuşulan gelişmelerini sıralayarak, kısa kısa hatırlatmalar ile hafızalarınızı tazelemeye çalıştığımız haftanın özeti haberimizin bu bölümünün öne çıkanları; Google’ın yeni çatı şirketi Alphabet, Twitter direkt mesaj karakter sınırının kalkması ve iPhone 7’nin çıkış tarihi ile ilgili söylentiler

Geçtiğimiz haftanın en önemli gelişmeleri kuşkusuz Google cephesinden geldi. Şirketin CEO’su ve kurucularından olan Larry Page, Alphabet ismini verdikleri yeni bir “ana şirketin” kuruluşunu duyurdu. Page, tüm operasyonların yönetimini basitleştirmek için bu yapılanmaya gittiklerini açıkladı. Çatı şirket olan Alphabet, Google arama motorundan, Android işletim sistemine Google’ın daha deneysel projeleri arasında bulunan “akıllı ev” ve insansız hava aracı kollarından YouTube‘a kadar şirketin tüm birimlerini bünyesinde barındıracak.

Yeni çatı tamam, peki görev dağılımı nasıl olacak?

Buna göre bu yeni dönemde şu anda Google’ın internet biriminden sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı görevini yürüten Sundar Pichai, Google’ın CEO’su olacak. Chrome‘u hayata geçirdikten sonra Android bölümünün başına getirilen Sundar Puchai, başarılarını bu kez Google için tekrarlamaya çalışacak. Şirketin hali hazırda başkanlığını üstlenen Larry Page ise Alphabet’te yine aynı görevi üstlenecek. Yeni kurulan şirkette Page, teknoloji devinin kurucu ortağı Sergey Brin ile bu görevi birlikte yürütecek. Yatırımcılar tarafından pozitif karşılanan bu yeni yapılanma, sosyal medyada da yeni şirketin isminden midir işin içinde Google olduğundan mıdır bilinmez hem çok konuşuldu, hem de sempatik paylaşımlarla değerlendirildi. Twitter’da bu konuyla ilgili tam 13 bin 482 tweet atıldı.

DM’den uzun yürüyüşler sonunda başladı

Haftanın ikinci çok konuşulan gelişmesi aslında Twitter’ın önceki haftalarda duyurduğu bir yenilik. Bizim de Haziran ayının ortasında haftanın değerlendirmesinde “DM’den uzun yürüyüşler başlasın” başlığı ile paylaştığımız yenilik nihayet tamamına erdi ve bir kez daha haftanın sosyal medyada en çok konuşulan haberleri arasında yerini aldı. Haber sosyal medyada 4 bin 973 defa paylaşıldı. Bundan böyle Twitter direkt mesajlarda dilediğinizce sohbet edebilecek ve sınır olmadan tek mesajda sohbet etmeye devam edebileceksiniz. Twitter’ın herkese açık olan kısmı için ne ifade ettiğini merak ediyorsanız tweet’lerin bugün olduğu gibi 140 karakter limitli olmaya devam edeceği bilgisini verelim. Değişiklik, Android ve iOS’ta, Twitter.com‘da, TweetDeck ve ‘Twitter for Mac‘te uygulanacak.

Yeni iPhone ne zaman geliyor?

Haftanın üç numarası bir söylenti haber. Malum gerçek hayatta olduğu gibi sosyal medyada da dedikodu en çok sevilen haber tipi. Dedikodunun adresi Apple olunca üstüne üstlük yeni iPhone’un çıkış tarihi yaklaştıkça akan suları durdurup, pür dikkat kesiliveriyoruz. Geçen hafta BuzzFeed’de yer alan habere göre; Apple yeni iPhone’u Eylül başında tanıtmayı planlıyor. BuzzFeed, hazırladığı haberde etkinlik tarihini Apple’a yakın kaynaklar tarafından edindiği bilgisini veriyor. Haberde etkinliğin gerçekleşmesi beklenen muhtemel tarihin 9 Eylül (Çarşamba) olduğu yazılırken; söz konusu tarih konusunda bir değişiklik yapılabilir. Bu haberle ilgili bin 230 tweet atıldığını da ekleyelim.

Gelelim haftanın sosyal medyada en fazla konuşulan haberlerini sıraladığımız Somera’nın bizim için hazırladığı listeye;