Skip to main content

Dijital dünyanın hafta boyunca sosyal medyada en fazla konuşulan gelişmelerini sıralayarak, kısa kısa hatırlatmalar ile hafızalarınızı tazelemeye çalıştığımız haftanın özeti haberimizin bu bölümünün öne çıkanları; ABD’de saldırıya uğrayan otostopçu robot HitchBot, Apple Music’in 1 ayda 11 milyon kullanıcıya ulaşması ve Uber’in değerinin 50 milyar dolara ulaşması

Geçtiğimiz hafta Twitter gündemi, birçok yeni ve önemli habere rağmen belki de kullanıcıyı tabiri caizse gaza getiren bomba bir gelişme olmayışı nedeniyle evvelki haftaya göre oldukça sakindi diyebiliriz. Somera verilerine göre haftanın en çok konuşulan haberi hakkında atılan 380 tweet ile Kanada’nın otostopçu robotu HitchBot ABD’de saldırıya uğraması oldu. Bu ilginç haber sosyal medya kadar geleneksel medyanın da ilgisini çekti aslında. HitchBot, McMaster University, Ryerson University ve University of Toronto’dan öğrenci ve profesörlerin imzasını taşıyor. Geçtiğimiz yaz, robot Kanada boyunca otostop serüvenini başarıyla tamamlamıştı. Bunun yanında Almanya ve Hollanda’da da başarıyla seyahat etmişti. Kanada ve Avrupa’da otostop turunu başarıyla tamamlayan robot HitchBot yakın zamanda ABD’de ilk yolculuğuna başlamıştı.

ABD yerine yolu Türkiye’ye düşseydi, kim bilir..

HitchBot, yolculuğu boyunca Twitter, Facebook ve Instagram’dan paylaşımlarını yapmayı ihmal etmiyordu. Geçtiğimiz hafta yürütülen projenin internet sitesinde “hitchBOT, Philadephia’da saldırıya uğradı.” ifadesine yer verildi. Robotu geliştiren ekipten, Kanada’nın Toronto Ryerson Üniversitesi uzmanı Frauke Zeller, robotun başının ve kollarının Philadelphia eyaletindeki bir otoparkta kimliği belirsiz kişilerce koparıldığını açıkladı. Otostopçu robot ile ilgili Twitter’da takipçleri “Seni özleyeceğiz” mesajları attılar. Türkiye’deki bazı kullanıcılar ise “ABD’de böyleyse bize gelse ne olurdu kim bilir?” şeklinde esprili paylaşımlar yaptılar. Saldırı üzerine hitchBOT’ub ABD’nin en doğusundaki Massachusetts’ten batıdaki Kaliforniya eyaletinde otostop çekerek gitmesi projesi de rafa kaldırıldı.

Apple Music’in adı bile yetiyor

Haftanın sosyal medyada en çok konuşulan ikinci haberi Apple Music’ın sadece 1 ayda 11 milyon kullanıcıya ulaşması oldu. Apple’ın internet servislerinden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Eddy Cue yaptığı duyuruda; bir ay gibi kısa bir sürede 11 milyon kullanıcıya ulaştıkları için heyecan duyduklarını ama asıl işlerinin şimdi başladığını söyledi. Henüz Türkiye’de kullanıma açılmamış olsa da şimdilik adı bile yeten Apple Music’in kısa sürede elde ettiği bu başarı hakkında Twitter’da kullanıcılar 237 defa paylaşım yaptılar.

Uber büyümeye devam ediyor

Haftanın en çok konuşulan üçüncü haberi ise bu değerlendirmelerimizde haftalardır listeye Türkiye’de yaptığı işbirlikleri ve sosyal sorumluluk projeleri ile giren Uber’in değerinin 50 milyar dolara ulaşması oldu. Özel araç ve taksi çağırma uygulaması Uber için biçilen değer de Bloomberg’de yer alan bir haberde konuya ilişkin bilgisi olan bir kişiden alınan bilgiye dayandırılıyor. Bununla birlikte Microsoft, 50 milyar dolar değere ulaşan Uber şirketi için yaklaşık 100 milyon dolar tutarında yatırım yapmayı planlıyor. Uber, bu yılın başlarında düzenlenen bir yatırım turu sonrasında 40 milyar dolar değerindeydi.

Gelelim dijital dünyada haftanın sosyal medyaya damgasını vuran haberlerinin Somera tarafından yapılan analiz sonucu hazırladığımız en çok konuşulan 10 listesine: