İŞ DÜNYASI

Savaş Önemli | 14.06.2015 - 14:45

Dijital dünyada geçen haftanın özeti

Dijital dünyanın hafta boyunca sosyal medyada en fazla konuşulan gelişmelerini sıralayarak, kısa kısa hatırlatmalar ile hafızalarınızı tazelemeye çalıştığımız haftanın özeti haberimizin bu bölümünün öne çıkanları; Apple WWDC 15, Twitter’da DM’lerde kalkacak 140 karakter sınırı ve Instagram’ın yeni tasarımı oldu

Dijital dünyada geçtiğimiz haftanın en çok konuşulan olayı Apple’ın geliştiriciler konferansı WWDC 15’ti. Haliyle hakkında en fazla paylaşım yapılan haberler de Apple’ın WWDC’de açıkladığı yenilikler oldu. Somera verilerine göre de geçtiğimiz hafta Twitter’da hakkında en fazla konuşulma hacmi yaratılan haber olan WWDC hakkında hafta boyunca Türk kullanıcılar tarafından 2090 tweet atıldı. Bu yıl 25.’sini gerçekleştirilen konferansın açılı konuşmasını yapan Tim Cook’un geçtiğimiz yıla dair açıkladığı istatistiki rakamlar Apple’un duyurduğu yeniliklerle birlikte en fazla paylaşılan içerikler oldu.

Apple Store’dan indirilen uygulama sayısı 75 milyara ulaştı


Cook’un WWDC’teki sunumundan öne çıkan ve sosyal medyada en çok paylaşılan istatistiksel içerikleri kısaca hatırlayalım. Apple platformundaki kayıtlı yazılımcının 9 milyona ulaşması, WWDC’ye katılan en genç Apple yazılımcısının 13 yaşında olması, Apple’ın geçtiğimiz yıl 80 milyon adet Macbook, 800 milyondan fazla iAraçlar, 100 milyon iPod Touch, 200 milyon iPad ve 500 milyondan fazla iPhone satmış olması, App Store’da yer alan uygulama sayısının 1,2 milyon adede, Apple Store’u ziyaret eden kullanıcı sayısının 300 milyona ve indirilen uygulama sayısının 75 milyar adede ulaşmış olması ilgi çeken rakamsal içerikler oldular.

WWDC’nin yıldızları: iOS9, Apple Music ve Apple Pay oldu

Gelelim konferansın esas bombalarına; En fazla ilgi çeken başlık, Apple’ın mobildeki yeni işletim sistemi iOS9’du. iOS9’la gelen en önemli yeniliklerden biri Türk kullanıcıların da sevgilisi Siri’nin daha akıllı hale geleceği. iOS9’la birlikte Siri’nin hata oranı yüzde 40 düşecek. Yeni işletim sisteminde ses getiren diğer özellik ise kayıtlı olmayan numaralardan gelen aramaların kim olduğu arama esnasında görebilmemiz. Toplu taşıma bilgilerinin de eklendiği Yeni Haritalar ve Wired, NYTimes gibi haber platformları ile içerik işbirliğinin yapıldığı Yeni News uygulaması kullanıcının hayatını kolaylaştıran yenilikler. Hafta içinde yaptığımız haberlerde de üzerinde fazlasıyla duyduğumuz iOS9’la ilgi diğer pek çok özelliğin-özellikle iPad’e getirdiği yeniliklerin- yeri geldikçe üzerinden tekrar geçeceğiz.

Apple’dan müziği deneyimleme biçiminizi değiştirecek servis

Günün en fazla merak edilen duyurusu ise Tim Cook’un “Müziği deneyimleme biçiminizi değiştirecek” şeklinde tanımladığı Apple Music oldu. Connect yoluyla büyük ve küçük kayıt firmalarının ve sanatçıların kullanıcılarla bağlantı kurmasını sağlayacak Apple Music, müzik kliplerini izleme olanağıyla gelecek. Dünya çapında 7/24 yayın yapan Beats adında bir radyo kanalını içeren hizmet ücretsiz 1 ay denenebilecek. Aylık fiyatı ise 9,99 dolar. Konferans’ta öne çıkan diğer yenikler; Apple Pay için Square ile yapılan işbirliği, yeni fotoğraf, resim eklemek, elle çizim gibi yapabilmek gibi yeniliklerin eklendiği Notes uygulaması, Apple cihazları ile araçları kontrol işlevini artıracak CarPlay ve AppleWatch için özelleştirilmiş WatchOS 2.

Haftanın son gününe Twitter’dan gelen haberler damga vurdu

Haftayı içimiz dışımız Apple olmuş bir kafayla bitirecekken Twitter cephesinden gelen haberler gündemi bir anda değiştirdi. Şirketin CEO’su Dick Costolo’nun istifası etmesi sadece teknoloji dünyası için değil tüm medya için bomba etkisi yapan bir gelişme oldu. Yatırımcıların beklentilerini karşılayamaması ve şirketin zayıflaması sonucu istifa etmek durumunda kalan Costolo, yönetimde görev almaya devam edeceği açıklandı. Öte yandan Costolo’nun yerini geçici olarak Twitter Kurucu Ortağı Jack Dorsey alacak. Twitter cephesinde yaşanan bu önemli yönetim değişikliği son dönemin en önemli haberlerinden biri olsa dahi sosyal medyada haftanın en çok konuşulan iki numaralı gündemi yine Twitter hakkında bir başka yenilik oldu. Malum sosyal medyanın dinamikleri ana akım medyadan çok daha farklı.

DM’den uzun yürüyüşler başlasın

Twitter geçtiğimiz aylarda DM(Direct Message) servisi için önemli bir yeniliğe imza atmıştı. Buna göre artık birbirini takip etmeyen kullanıcılar da birbirine direkt mesaj gönderiminde bulunabilecekti. Sosyal ağ devi Twitter üzerinden kullanıcıların birbirleriyle daha fazla iletişim kurması desteklemek adına geçtiğimiz hafta bir yenilik daha açıkladı ve DM’lerde 140 karakter sınırını 1 Temmuz’dan itibaren kaldıracağını duyurdu. Bu haber Twitter’da Türk kullanıcılar tarafından 1823 defa paylaşıldı ve dijital dünyada haftanın en çok konuşulan 2 numaralı haberi oldu. Twitter’ın sunduğu bu yenilik sosyal medya jargonunda popüler bir deyim olan “DM’den yürümek” ifadesini de “DM’den uzun yürüyüşler başlasın” şeklinde güncelleyerek esprili paylaşımlara konu oldu.

Instagram temiz bir sayfa açtı


Haftanın üç numarası sosyal medyanın hem son kullanıcı hem markalar nezdinde yükselen yıldızı Instagram’ın yenilenen tasarımı oldu. Web sayfasını mobil ve masaüstü için yeniden tasarlayan Instagram’ın yeni tasarımında görseller daha büyük ve haliyle daha ön planda. Bu temiz arayüzle birlikte profil sayfalarında artık üç sütun görsel var. Uygulamadaki yeniliği bu hafta sonu itibariyle kullanıcılar görebiliyor olacak.

Somera ile analiz için paylaştığımız 10 başlıktan kalanlar arasındaki sıralamayı da bulacağınız tabloyu aşağıda paylaşıyoruz;