Skip to main content

Son günlerde ABD’deki koronavirüs ile mücadele kapsamındaki öneriler arasında sunulan dijital dolar ile ilgili konuşulanlar ve salgının kripto para sektörüne etkisi video haberimizde.

İlk olarak Ocak 2020’de duyduğumuz dijital dolar projesi, kısaca diğer federal rezerv yükümlülükleriyle bir arada var olabilecek sanal, tokenize edilmiş bir ABD para birimi. Dijital doların Bitcoin’den en temel farkı Federal Rezerv Sistemi tarafından çıkartılacak olması. İşlemleri daha hızlı ve daha uygun maliyetli bir şekilde çözmek için kullanılabileceği öne sürülerek gündeme gelen dijital dolar şu sıralar ABD’de koronavirüs ile mücadele kapsamındaki öneriler arasında yeninden yüksek sesle konuşulmaya başlandı.

Amerika Birleşik Devletleri Kongresi’nde geçtiğimiz günlerde gerçekleşen toplantıda Demokrat senatörler koronavirüs salgınının tetiklediği ekonomik krizle mücadele içine hazırlanan pakete “dijital dolar”ın da eklenmesini önerdi. Teklif yasalaşırsa küresel ekonomik kriz sebebiyle her ABD vatandaşına verilmesi düşünülen 1000 dolar ABD Merkez Bankası Fed’in basacağı dijital dolar ile ödenecek. Ve tabii ABD, ilk resmi dijital para birimine sahip ülke olacak. ABD dışında diğer ülkelerin merkez bankalarının da bu kriz döneminde dijital paraya geçişteki süreci hızlandırdıklarını görüyoruz. Peki koronavirüs salgının getireceği ekonomik sonuçlarla birlikte bu yeni dönem kriptopara piyasaları açısından hayatımızı nasıl etkileyecek? Digital Age yazarlarından Ahmet Usta salgının kripto para sektörüne etkisini yorumladı.