Skip to main content

Digital Age, Eylül 2015 sayısında robot teknolojilerinin geleceğini ele alıyor

Jetgiller‘i hatırlar mısınız? Geleceğin konu edildiği bu eğlenceli çizgi film, her işe yarayan robotlarla doluydu. 15-20 yıl öncesinde eğlenerek ve aslında pek de akıl sır erdiremeden izlediğimiz o robotlar son yıllarda hayatımızda daha fazla yer almaya, ev temizlemekten hastalık tedavisine birçok alanda insanın yerini almaya başlamış durumdalar. Bunun birçok nedeni var aslında. Belki de en önemlileri internet teknolojileri ile birlikte robotik alanındaki kritik bilgilerin hızla yayılmaya başlaması, bu alandaki Ar-Ge çalışmaları ile yapılan yatırımın artması ve elbette hayal gücünün genişleyen sınırları. Çim biçme, ev temizleme, bomba imhası, endüstriyel üretim, savaş ve tedavinin robotlarla yapılabilmesi bugün artık hayal değil. Öte yandan, uzun yıllardır zaten hayatımızda olan endüstriyel robotların üretimdeki kullanım yaygınlığı da atlanmaması gereken diğer önemli bir konu. Klasik Amerikan film senaryosundaki gibi dünyayı ele geçiren robot ordusu fantezisi bir kenara robotların günlük hayatta ve iş yaşamında insanın yerini her geçen gün daha fazla alacağı sözün kısası geleceğimizin robotların ellerinde olduğunu söylersek hiç de abartmış olmayız.”

Eylül 2015 sayısında Digital Age, robot teknolojilerini masaya yatırıyor. Günümüz dünyasının getirdiklerinin yanında geleceğe de değinmenin ihmal edilmediği dosya konusunda robot teknolojilerinin tarihteki yolculuğu, en gelişmiş insansı robotlar, iş dünyasında robotlaşma başlıklarının yanında gelecek 10 yıla dair öngörüler, Türk’ün robot teknolojileriyle imtihanı derginin yakın merceğinde.

'Geleceğimiz robotların elinde' #Jetgiller'i hatırlar mısınız? Geleceğin konu edildiği bu eğlenceli çizgi film, her işe yarayan robotlarla doluydu. 15-20 yıl öncesinde eğlenerek ve aslında pek de akıl sır erdiremeden izlediğimiz o robotlar son yıllarda hayatımızda daha fazla yer almaya başlamış durumdalar. Bunun birçok nedeni var aslında. Belki de en önemlileri #internet teknolojileriyle birlikte robotik alanındaki kritik bilgilerin hızla yayılmaya başlaması, bu alandaki Ar-Ge çalışmaları ile yapılan yatırımın artması ve elbette hayal gücünün genişleyen sınırları. .@digitalagedergisi Eylül sayısında robot teknolojilerinin geleceğini kapağına taşıyor #teknoloji #gelecek #cizgifilm #DigitalAgeKapak #digitalage #dergi

Digital Age (@digitalagedergisi) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

Dergide diğer öne çıkan konu başlıkları şöyle:

  • Türkiye’nin kurum içi akademileri
  • Dijitalde ilk 6 ayın trafik şampiyonları
  • Sosyal TV’nin yaz raporu
  • Türkiye’nin dijital vatandaşlık profili

Digital Age dergisini Turkcell Dergilik’te ücretsiz olarak şuradan indirebilirsiniz. Keyifli okumalar!

Dergide yer alan konulardan bazılarını Digital Age internet sitesinde okuyabilirsiniz.