Skip to main content

Devletlerin internetten elini çekmesi için oluşturulan kampanya yayına alındı

Diken.com.tr’de yer alan ‘İnterneti sıfırla’ haberine göre; devletlerin internetten elini çekmesi için kampanya başlatıldı.

Bugün, Snowden’in sızdırdığı belgelerle ilgili ilk NSA haberinin yayınlanışının birinci yıldönümü ve bu vesileyle, ABD’de ‘Reset the Net/ Internet’i ilk durumuna getir’ isimli bir kampanya başlıyor. Amaç internette ve her tür dijital iletişimde devletlerin, iktidarların kem gözlerinden ırak, açık ve özgür iletişim ve paylaşım alanlarını geri kazanmak.

Kampanyayı bir sivil toplum kuruluşu ‘FightForFuture/GelecekİçinSavaş‘ örgütlüyor. Google, Reddit, Mozilla gibi pek çok internet şirketi, Uluslarası Af Örgütü, Amerikan Sivil Özgürlükler Derneği gibi kuruluşlar da destekliyor. Hatta Google bugün ‘Özgür ve açık bir dünya özgür ve açık bir internetle mümkündür‘ sloganıyla kampanyaya çağrı yapıyor: Google | Harekete Geçin

Kampanyanın videosunu şuradan izleyebilirsiniz:

‘İnternet, biz onunla ne yaparsak o olur’

Özetle deniyor ki, “İnternet, biz onunla ne yaparsak o’dur, o olur. Devletler bu özgür ve açık olsun diye tasarlanmış alanı, baskı ve denetim aracı olarak kullanmak, hapishaneye çevirmek istiyorlar. Buna engel olabiliriz.”

İlk adım olarak önerdikleriyse, veri ve iletişim güvenliğini sağlayan uygulamaları kullanarak, herkesin internette kendine ‘gözetlenemez/denetlenemez’ bir alan yaratıp ona sahip çıkması. Bunun için neler yapabilirsiniz, hangi ücretsiz uygulamalardan yararlanabilirsiniz, buradan öğrenebilirsiniz.

İngiliz gazetesi the Guardian, bir yıl önce bugün, 5 Haziran 2013’te, ABD Ulusal Güvenlik Kurumu’nun (NSA), on milyonlarca Amerikalının bütün yurt içi ve yurtdışı telefon kayıtlarını, şüpheli olduklarına dair hiçbir veri olmaksızın, keyfi bir şekilde izlediğini duyurmuştu. Hemen ardından yine the Guardian, bu kez Amerikan Washington Post gazetesiyle birlikte Amerikan istihbaratının Prizma adlı bir programla dokuz internet şirketinin (Microsoft, Yahoo, Google, Facebook, PalTalk, AOL, Skype, YouTube ve Apple) veri tabanlarına girdiğini yazdı.

Bu program, internet üzerinden gönderilen tüm postalara, yapılan sohbetlere, internet telefonu aracılığıyla yapılan görüşmelere, görüşmeyi yapan kişilerin isimlerine, bulundukları yere, fotoğraflara, videolara arşivlere ve diğer pek çok kişisel bilgiye erişim sağlıyor.

Kaynak: Diken.com.tr