Uncategorized

DigitalAge | 16.07.2013 - 11:07

Depremleri cebinizden takip edin

Türkiye’deki depremleri izleyen ve gerek deprem izleme gerekse de erken uyarı ve güçlendirme konusunda birçok proje gerçekleştiren Boğaziçi Üniversitesi, Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü yeni bir mobil uygulamayı hayata geçirdi. ‘Deprem Bilgi Sistemi’ uygulaması, Türkiye ve yakın çevresinde gerçekleşen depremler hakkında kullanıcıları bilgilendirmeyi, Türkiye’nin depremsellik tarihinin verilerine ulaşma imkânı sağlamayı amaçlıyor. Ayrıca uygulama ile […]


Türkiye’deki depremleri izleyen ve gerek deprem izleme gerekse de erken uyarı ve güçlendirme konusunda birçok proje gerçekleştiren Boğaziçi Üniversitesi, Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü yeni bir mobil uygulamayı hayata geçirdi.
‘Deprem Bilgi Sistemi’ uygulaması, Türkiye ve yakın çevresinde gerçekleşen depremler hakkında kullanıcıları bilgilendirmeyi, Türkiye’nin depremsellik tarihinin verilerine ulaşma imkânı sağlamayı amaçlıyor. Ayrıca uygulama ile kullanıcılar, bulundukları konumda meydana gelmiş olan tarihi depremleri de harita üzerinde görüntüleyebiliyor. 
Uygulama aynı zamanda bir deprem olduğunda bunu hisseden ve uygulamayı cep telefonu veya tabletlerine kurmuş olan kullanıcılara depremi nasıl hissettiklerini Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsüne iletme imkânı sunuyor. Bu sayede herhangi bir deprem olduğunda o depremin nerede nasıl hissedildiği ve depremin verdiği hasarın konumunun tespiti mümkün oluyor.
Uygulamayı Android ve iOS’tan indirebilirsiniz.