Skip to main content

Texas Üniversitesi araştırmacıları tarafından geliştirilen yapay zekâ algoritması, depremlerin yüzde 70’ini gerçekleşmeden bir hafta önce doğru bir şekilde tahmin etti.

Teksas Üniversitesi’ndeki (UT) araştırmacılardan yakın zamanda heyecan verici bir haber geldi. Araştırmacılar, bir depremin zamanlamasını, konumunu ve yoğunluğunu tahmin etmek için yapay zekâ algoritması geliştirdi ve algoritmanın depremi bir hafta önceden tahmin ettiğini öne sürdü.

Çin’de yedi ay boyunca gerçekleştirilen denemelerde algoritma, depremlerin yüzde 70’ini meydana gelmeden bir hafta önce doğru bir şekilde tahmin etti. Üniversitenin web sitesinde yer alan bir rapora göre, algoritmanın tahmini merkez üssünün 200 millik bir alanı içinde 14 deprem öngördüğü ve aynı zamanda yoğunluklarına ilişkin de oldukça doğru bir tahmin yaptığı belirtildi. Algoritma, yalnızca bir deprem konusunda uyarıda bulunamadı ve sekiz yanlış tahminde bulundu.

Raporda, araştırma ekibinin yapay zekâyı, ekibin önceki depremlerle eşleştirdiği gerçek zamanlı sismik verilerdeki istatistiksel dalgalanmaları tespit edecek şekilde eğittiği belirtildi. Yapay zekâ eğitildikten sonra yaklaşan deprem işaretlerini izledi.

UT Ekonomik Jeoloji Bürosu’nda profesör ve araştırma ekibinin bir üyesi olan Sergey Fomel, depremleri tahmin etmenin büyük bir hedef olduğunu belirterek, “Başardıklarımız bize imkânsız olduğunu düşündüğümüz problemin prensipte çözülebilir olduğunu gösteriyor” dedi.

Araştırmacılar, yapay zekâ sistemini Kaliforniya, İtalya, Japonya, Yunanistan, Türkiye ve Teksas gibi etkili sismik izleme ağlarına sahip konumlara yerleştirerek, başarı oranını artırmak ve potansiyel olarak doğruluğunu yalnızca onlarca kilometreye kadar artırmak için eğitilebileceğini söyledi.

Büronun eyaletin sismik ağı olan Texas Sismolojik Ağ Programına liderlik eden kıdemli araştırma bilimcisi Alexandros Savvaidis ise şunları söyledi: “Depremlerin geldiğini görmüyorsunuz. Bu sadece milisaniyelik bir mesele ve kontrol edebileceğiniz tek şey ne kadar hazırlıklı olduğunuz. Yüzde 70 olsa bile bu çok büyük bir sonuçtur, ekonomik kayıpların ve can kayıplarının en aza indirilmesine yardımcı olabilir ve dünya çapında deprem hazırlığı konusunda önemli ölçüde iyileştirme potansiyeline sahiptir.”

Kaynak: This AI algorithm could save lives in quake zones – digitaltrends