Skip to main content

Standard Chartered’ın Hong Kong’da hayata geçen dijital bankası Mox’un CEO’su Deniz Güven, ‘Yeni Dünyanın Algoritmaları’ video serimizin ilk konuğu oldu.

Koronavirüs salgını sonrasında tüm dünyayı zor zamanlar bekliyor. Salgın sonrası bizi bekleyen ekonomik kriz bir yana bu yeni döneme adapte olmaya çalışan tüketicinin harcama, alışveriş, tasarruf alışkanlıklarının kökten değiştiği bir zamandan geçiyoruz. Değişimin etkilerinin en güçlü şekilde hissedileceği endüstrilerin başında ise finans geliyor. Biz de koronavirüs salgını sonrası yeni dünya düzeninde karşımıza çıkan trendleri ve yükselecek iş modellerini konuşacağımız Yeni Dünyanın Algoritmaları video serimizin ilk bölümünde finansa odaklandık.

Standard Chartered’ın Hong Kong’da hayata geçen dijital bankası Mox’un CEO’su Deniz Güven, bu video serimizin ilk konuğu oldu. Digital Age takipçilerinin yakından tanıdığı bir isim olan Güven ile Koronavirüs salgını sonrası finans dünyasında öne çıkacak trendler üzerine zoom platformu üzerinden bir söyleşi gerçekleştirdik.

“Koronavirüs sonrası bankalara yeni operasyon modelleri gerekecek”

 Söyleşinin ilk bölümünde salgını ilk fazda yaşayan ülkelerden Hong Kong’un koronavirüs ile mücadelesine dair gözlemlerini sorduğumuz Deniz Güven, Hong Kong hükümetinin iş dünyasının bu zor günlerde ayakta kalması için üstlendiği birleştirici rolün altını çizdi.  Pandemi sonra finans dünyasında öne çıkacak trendler üzerine konuştuğumuz ikinci bölümde ise Deniz Güven yeni dönemde üzerinde durulması gereken 3 ana trendden bahsetti. 

  • İlki dijitalleşmenin ötesinde koronavirüs sonrası bankalara yeni operasyon modellerinin gerektiği.
  • İkinci önemli trend finansal sisteme dahil olmak, diğer bir deyişl, önümüzdeki dönemde yaş bağımsız herkesin dijital finansal sistemin bir parçası olacak olması.
  • Üçüncü trend ise yeni dönemde ‘güven’in müşteriler için her zamankinden daha önemli olacak olması. Dolayısıyla müşteriye veri olarak değil insan hayatı olarak bakan duygusal finans servisleri öne çıkacak

Bu üç ana trendin dışında yeni dönemde sağlık, sigorta ve sağlık teknolojileri ile ilgili yapıların birleşeceği ve finans kurumlarının bu sistemlerin üzerinde yükseleceği bir dönemi işaret eden Mox CEO’su Deniz Güven ile gerçekleştirdiğimiz söyleşinin detaylarını videomuzda bulabilirsiniz.