Skip to main content

Dell, 24,4 milyar dolara tüm hisselerini satacağını açıkladı  Bilgisayar üreticisi Dell, hisselerini devretme kararı aldı. Dell’in Kurucusu, Başkanı ve CEO’su Michael Dell’in global teknoloji yatırım şirketi Silver Lake ile birlikte Dell’i…


Dell, 24,4 milyar dolara tüm hisselerini satacağını açıkladı 
Bilgisayar üreticisi Dell, hisselerini devretme kararı aldı. Dell’in Kurucusu, Başkanı ve CEO’su Michael Dell’in global teknoloji yatırım şirketi Silver Lake ile birlikte Dell’i satın almak üzere anlaşma yaptılar.
Michael Dell ve yatırım şirketi Silver Lake’in arasında geçen anlaşmada Dell şirketi 24,4 milyar dolara satılacağı açıklandı. Dell, duyurulan satın almada Microsoft’un 2 milyar dolar borç vereceğini belirtti.
Toplam 24,4 milyar Dolar değerindeki anlaşma şartlarına göre Dell hissedarları ellerindeki her Dell hissesi için 13,65 dolar nakit ödeme alacaklar. Bu fiyat Dell’in 11 Ocak 2013’teki hisse kapanış fiyatına göre yüzde 25, Dell’in 11 Ocak 2013 itibariyle işletme değerine göre yaklaşık yüzde 35 ve 11 Ocak 2013’te sona eren 90 takvim günü içerisindeki ortalama hisse kapanış fiyatına göre ise yaklaşık yüzde 37 prim anlamına geliyor. 
  
İşlemin tamamlanmasının ardından, Dell’in imtiyazsız hisselerinin yaklaşık yüzde 14’üne sahip olan Michael Dell, Başkan ve CEO görevlerine devam ederek şirkete liderlik etmeyi ve yeni şirkete elindeki Dell hisselerini vererek, buna ek olarak kayda değer miktarda nakit yatırımı yaparak, Dell’deki hisse yatırımını korumayı sürdürecek. 
Bu işlem, Dell hissedarlarının onayının yanı sıra gerekli düzenleyici kurumlardan alınacak onaylar gibi diğer özel koşulların sağlanmasıyla tamamlanacak. Bu işlemin, Dell’in 2014 mali yılının ikinci çeyreği bitmeden tamamlanması bekleniyor.
 Dell’in genel merkezi Teksas’ın Round Rock kentinde kalmaya devam edecek.