Skip to main content

Deepfake teknolojisini kullanarak kullanıcıların yüzlerini istedikleri ünlünün yüzü ile değiştirmelerine imkân tanıyan mobil uygulama Impressions’a Teknasyon’dan yatırım geldi.

Deepfake teknolojisi, farklı bir yüz üzerinde konuşma, gülme gibi yüz ifadelerini yüksek gerçekliğe sahip şekilde taklit ederek sanal videolar üretilmesini sağlıyor. Son yıllarda hızla gelişen bu tekniğin kullanıldığı uygulama Impressions ise, kullanıcıların çektikleri bir video üzerinden mobil platformlarda deepfake yapıp bir ünlünün yüzüne sahip olmalarını sağlayan dünyadaki tek uygulama konumunda.

2019 Ağustos’ta San Francisco’da başlayan bu girişimin kurucuları Murat Deligöz, Ari Bencuya ve Emrah Gündüz deepfake’i yıllardır takip ettiklerini ve Impressions’ı tamamen eğlence amaçlı kurduklarını söylüyorlar. Uygulama; kullanıcıların kendilerini farklı şekillere sokabilmelerine, arkadaşlarına seçtikleri bir ünlünün yüzüyle videolu mesaj göndermelerine, bir film sahnesini tekrar canlandırmalarına veya istedikleri ünlünün görüntüsünde şarkı söyleyebilmelerine olanak sağlıyor.

Teknasyon’dan deepfake uygulama Impressions’a yatırım

Teknasyon; sosyal sorumluluk, eğitim, fintech gibi alanların yanı sıra Ar-Ge yapan girişimlere de yatırımlar yapmaya devam ediyor. Teknasyon bu kez, kullanıcılarının ileri teknolojiler kullanarak videolar çekmelerini sağlayan Impressions’a 600 bin dolarlık bir yatırım yaptı.

Gerçekleştirdikleri yatırımı değerlendiren Teknasyon Yazılım Kurucu Ortağı Burak Sağlık; Deepfake teknolojisinin geleceği bizi çok heyecanlandırıyor. Impressions ekibi orijinal ve benzersiz bir teknoloji ortaya koymuş. Yakın gelecekte bu teknoloji ile çok daha farklı iş fırsatlarının bizi beklediğini görebiliyoruz. Bunun yanı sıra, kullanıcılarının Impressions’a olan sevgisi de bizi çok etkiledi. USA başta olmak üzere, evrensel pazarlama çalışmalarıyla harika sonuçlar elde edeceğiz.