Skip to main content

Dünyanın önemli isimlerini bir araya getiren Davos Zirvesi’nde dijital de konuşulacak.

Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) düzenlediği Davos Zirvesi, bugün başladı. “Küreselleşme 4: Dördüncü Sanayi Devrimi Çağında Küresel Yapıyı Şekillendirmek” ana temasıyla düzenlenecek zirvede, 350’den fazla oturum gerçekleştirilecek. Davos Zirvesi’ne 110 ülkeden 3 binden fazla iş adamı, siyasetçi, akademisyen ve sivil toplum kuruluşu temsilcisi katılacak.

Davos’un dijital gündemi

Zirvede 350 oturum var

Davos Zirvesi’nde Çin’in Tek Kuşak Tek Yol stratejisinden medya özgürlüğüne, çok kutuplu dünyada barış ve uzlaşmadan geleceğin stratejik altyapısına değişen konular ele alınacak. Etkinlikteki 350 oturum arasında dijital dünyayı da ilgilendiren 25 toplantı yer alıyor. Toplantı başlıkları ise dijital ekonomi, gelişmekte olan piyasaların dijitalleştirilmesi, dijital güven ve toplum içinde teknoloji ve bilimin geleceği gibi konulardan oluşuyor. Ayrıca yapay zekâ ve elektronik atık krizi gibi konular da Davos’ta değerlendirilecek başlıklardan bazıları.

Teknoloji devlerinin konuşmaları 24 Ocak’ta

Etkinlikte Alibaba, Microsoft ve Salesforce kurucu ve CEO’larının konuşmaları da olacak. 23 Ocak’ta Alibaba’nın kurucusu Jack Ma, “Gelişmekte Olan Pazarların Dijitalleştirimesi” başlıklı oturumda bir konuşma yapacak. 24 Ocak’ta WEF Kurucusu Klaus Schwab önce Alibaba CEO’su Daniel Zhang, ardından da Microsoft CEO’su Satya Nadella ile karşılıklı bir görüşme yapacak. Her iki konuşma da “dijital güven ve dönüşüm” başlığı altında gerçekleşecek. Zhang’ın konuşması tüketimin geleceği ve Çin ile dünyada dijital perakendenin geleceği üzerine olacak. Nadella ise ekonomi ve toplumları dönüştürürken, yapay zekânın geleceğinde neler olduğunu değerlendirecek. Schwab’ın 24 Ocak’taki son görüşmesi Salesforce Kurucu ve CEO’su ile olacak ve ikili, liderlikte dönüşüm ve Dördüncü Sanayi Devrimi üzerine söyleşecek.