TEKNOLOJİ

Sebla Kutsal | 30.05.2017 - 16:57

Bu da oldu: Robot din adamı yaptılar

Almanya'da bir Protestan kilisesi için geliştirilen "robot rahip", ellerinden ışık saçarak kilise cemaatine vaaz veriyor.

Saksonya-Anhalt eyaletinin tarihi bir vilayeti olan Hessen-Nassau‘da bir Protestan kilisesinde “BlessU-2” isimli bir robot rahip, özel günlerde halka hizmet vermeye başladı. Cemaati sıcak bir biçimde karşılayan robot, öncelikle insanlara kadın sesiyle mi, yoksa erkek sesiyle mi kutsanmak istediğini soruyor.

Metal bir gövde ve dokunmatik ekrandan oluşan robotun kolları, gözleri ve dijital bir ağzı bulunuyor. Cemaate hangi duayı tercih ettiklerini de soran robot rahip, dua başlayınca ellerini göğe uzatıyor, gülümsüyor ve “Tanrı sizi kutsayıp korusun” derken ellerinden ışıklar saçılıyor.

Kilise adına konuşan Sebastian von Gehren, insanların robota verdiği tepkilerin değiştiğini ifade ediyor. Kimileri bunun harika bir şey olduğunu düşünürken, kimi dindarlar “bir makine tarafından kutsanmayı” mümkün görmüyor. Sebastian von Gehren’e göre, robot sayesinde kiliseye daha önce adımını bile atmayanlar artık her gün gelmeye başlamış.