Skip to main content

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül internete yeni kısıtlamalar getirecek yasayı onayladı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, tartışmalı internet yasasını onayladı. Cumhurbaşkanı Gül, yasayı onayladığını resmi Twitter hesabından duyurdu. Gül, sakıncalı iki maddenin düzenlenmesi için yasayı onayladığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül’ün Twitter’dan şu tweet’leri paylaştı:

“Bir süredir gündemdeki internet yasası hakkında yoğun mesajlar gönderiyorsunuz. Mesajlarınızda özellikle iki husus üzerinde itirazlar ilettiniz. Bu iki noktaya ilişkin sakıncaların esasen ben de farkındaydım. Nitekim, hükümetimizle temasa geçip bu iki noktaya ilişkin düşüncelerimi paylaşmış ve bunların düzeltilmesini istemiştim. Memnuniyetle görüyorum ki iki maddeyle ilgili kaygılar yarın yeni bir yasal düzenlemeyle giderilecek. Bu düzenlemenin süratle gerçekleşmesine fırsat vermek için Macaristan’dan döner dönmez önümdeki yasayı onayladım. Hükümetimiz ve siyasi partilerimize gösterdikleri anlayıştan ötürü teşekkür ederim. Hepinize iyi akşamlar diliyorum.”

Abdullah Gül’ün Twitter hesabından internet yasasını duyurduktan sonra takipçi kaybetmeye başladı. Yaklaşık 70 bin kişi Gül’ü Twitter’dan takip etmeyi bıraktı.

TBMM’de bugün görüşülecek olan torba kanunda yapılacak değişiklikle özel hayatın ihlali durumunda TİB başkanına verilen yasaklama yetkisi sınırlandırılıyor. TİB başkanına yasaklama kararını mahkemeye götürme zorunluluğu getiriliyor. İki yıl boyunca saklanacak olan internet trafiği verileri kapsamı da daraltılıyor.

Yeni yasa ile iş süreçleri yeniden tanımlanıyor

Mart sayımız için bir araya geldiğimiz Telecity Genel Müdür Yardımcısı Emre Narin ve Avukat Gökhan Ahi’nin görüşleriyse şöyle:

Emre Narin:
“Yeni yasa, dünyada uygulaması olmadığı için iş süreçlerini yeniden tanımlatacak. Küçük hosting firmalarını zor durumda bırakacak. Verinin yurtdışına gitmesini özendirecek.”

Gökhan Ahi:
“Eski kanunlardan memnunduk. Hiç değilse oturmuş bir uygulaması vardı. Kanunun ilk 7 maddesi gerçekten çok özgürlükçü. Birçok insanın Türkiye’de hayatını kurtarmıştır, işini büyütmesine sebep olmuştur.”

Kaynak: T24, evrensel.net