Skip to main content

Northwestern Üniversitesi ve Shirley Ryan AbilityLab tarafından geliştirilen akıllı yara bandı, coronavirus semptomlarını izliyor.

Coronavirus belirtilerini erken tespit çalışmaları devam ediyor. Northwestern Üniversitesi ve Shirley Ryan AbilityLab, coronavirus semptomlarını takip etmeye imkan tanıyan bir akıllı yara bandı geliştirdi. Yara bandı, hastaları ve sağlık çalışanlarını hastaneden ayrıldıktan sonra da dahil olmak üzere coronavirus belirtilerinin izlenmesine yardımcı oluyor.

Coronavirus’un erken teşhisine yardımcı olan yara bandı hastaların boynuna yapıştırılıyor. Bu bant solunum aktivitelerini ve öksürükleri izliyor. Araştırmacılar, sağlık teknoloji alanındaki bu giyilebilir cihazın geleneksel tıbbi cihazların yapamayacağı şekilde analiz ettiğini belirtiyor.

Northwestern Üniversitesi’nin paylaştığı bilgiye göre yara bandı şu ana kadar 25 Covid-19 hastasında kullanılmış. Bin 500 saatten fazla izleme ve 1 TB’tan fazla veri oluşturduğu belitilen yara bandının, ilerleyen zamanlarda yaygın olarak kullanılabileceği ifade ediliyor.