Skip to main content

Blockchain ve nitelikli zaman damgası teknolojilerini kullanarak küresel telif hakları koruması servisi veren Copyrobo, Disrupt FC Startup Alley’e davet edildi.

Teknoloji portalı TechCrunch, 18-20 Eylül’de San Francisco’da yapılacak Disrupt FC Startup Alley  adlı dünya çapındaki organizasyonda sıra dışı işler yapan yeni girişimleri seçti. Hasan Kurtuluş ve Kadir Kurtuluş kardeşlerin kurduğu Türk girişimi Copyrobo, blockchain kategorisinde yapılan yüzlerce başvuru arasından TechCrunch tarafından seçildi ve gelecek vaad eden 3 blockchain girişiminden biri olarak San Francisco’ya  davet edildi.

Dünyanın önemli yatırımcı ve girişimcilerinin takip ettiği dev etkinlikte Türkiye’nin ilk uluslararası blockchain projesiyle yer almaktan gurur duyduklarını ifade eden Copyrobo CEO’su Hasan Kurtuluş, “TechCrunch’ın organizasyonları dünyanın en önemli yatırımcıları tarafından yakından takip ediliyor. Copyrobo olarak geliştirdiğimiz teknolojiyi, kullanım alanlarını ve sağlayacağı faydaları, aralarında Etherium kurucusu Vitalik Buterin, Google güvenlik kurucularından Heather Adkins, MBA yıldızı Kevin Durant, Propel CEO’su Jimmy Chen, Y Combinator Başkanı Sam Altman, Trinity Yatırım Ortağı Anjula Acharia Bath, Zhen Fund CEO’su Anna Fung, Google Ürün Geliştirme Direktörü Aparna Chennapragada, Google Mühendislikten Sorumlu Başkan Yardımcısı John Giannandrea gibi önemli isimlerin bulunduğu jüriye sunacağız” açıklamasını yapıyor.

Copyrobo’nun, Blockchain kategorisindeki dünyaca ünlü rakipleri
Finansal teknolojiler uzerinde açık kaynak kodlu projeler üreten ve Yönetim Kurulu’nda WordPress kurucusu Matt Mullenweg, Stripe CEO’su Patrick Collison, Apache Yazılım Başkanı Greg Stein, Y Combinator Başkanı Sam Altman , Angellist kurucusu Naval Ravikant  gibi isimlerin bulunduğu Lightyear ve yine finansal teknolojiler uzerinde kripto para birimlerinin debit kartlardan kullanımı tüm dünyada kolaylaştıran İngiltere merkezli uquid Copyrobo’nun Blockchain kategorisindeki rakipleri.

Copyrobo’nun davet edilme nedeni
Copyrobo, ülkelerin yetkilendirdiği sertifika otoritelerini ve Blockchain teknolojisini tek bir platformdan, iOS, Android, Web ve Chrome uygulamaları üzerinden kullandırabilen ilk ve tek şirket olması sebebi ile davet edildi.

Herhangi bir telif veya patent başvuruşundan önce devlet otoritelerince tanınan deliller üretmek önemli. Ancak birçok ülkede bu tür yasal delili elde etmek çok masraflı ve uzun bir süreç. Buna karşılık Copyrobo bu delilleri saniyeler içinde sağlayabiliyor.