Skip to main content

CMO Society üyeleri, Çizgi Dışı buluşmalar kapsamında İlber Ortaylı rehberliğinde Ayasofya’da buluştu.

Türkiye’nin lider marka yöneticilerini bir araya getiren kapalı ve özel sosyal topluluk CMO Society’nin üyeleri, Çizgi Dışı buluşmalar kapsamında dün akşam İlber Ortaylı rehberliğinde tarihin pek çok aşamasına tanıklık etmiş olan Ayasofya Müzesi’nde buluştu.

Prof. Dr. İlber Ortaylı ve gazeteci-yazar Zeynep Göğüş’ün ağırlandığı etkinlikte Ortaylı, katılımcılara Ayasofya’nın tarihinden bahsetti. Ortaylı, Ayasofya’nın ilk önce katedral, sonra cami ve ardından Kasım 1934’te Mustafa Kemal Atatürk’ün de içerisinde bulunduğu bir heyetin kararı ile müzeye dönüştürülme aşamasını anlattı. Aynı zamanda tarihi yarımadanın yeraltındaki sarnıçlarla birbirine bağlı olduğunu belirten Ortaylı, Ayasofya kubbesinin altından dalış yapan ekibi de hatırlattı.

Ayasofya gezisinin ardından CMO Society üyeleriyle sohbet eden ve üyelerin sorularını yanıtlandıran Ortaylı, her ne kadar herkesin hoşuna gitse de şehir efsanelerine itimat etmemek gerektiğinin altını çizdi. Aynı zamanda Ortaylı, zamanımızda Ayasofya mimarisi gibi dâhice örneklere rastlamanın pek de kolay olmadığından, Ayasofya’nın kesinlikle hürmet edilmeyi hak eden bir eser olduğundan bahsetti.


Kaynak: MediaCat