Skip to main content

Sıfır-COVID politikası ile görece düşük vaka sayıları açıklayan Çin, büyük bir COVID-19 dalgası ile karşı karşıya. Çin Hükümeti’nin atacağı adımlar merak konusu.

Uyguladığı sıfır-COVID politikası sayesinde dünyanın en yüksek nüfusa sahip ülkesi olmasına rağmen bir hayli düşük vaka sayıları açıklayan Çin, ikinci bir salgınla karşı karşıya.

Nüfusunun büyük bir kısmı COVID-19’a maruz kalmadığı için ‘doğal bağışıklık’ sorunu yaşayan, uyguladığı aşılar Batı’da uygulanan aşılar kadar etkili olmayan –ve Batı’dan aşı almayı reddeden-, bir taraftan da Omicron gibi etkili varyantlar için aşıya sahip olmayan Çin, zor günler geçiriyor.

COVID’in yayılımını azaltmak için salgının ilk günlerine nazaran daha esnek olsa da sıkı politikalar uygulamaya devam eden Çin Hükümeti, zaman zaman vatandaşlarının tepkisi ile karşılaşıyordu. Zaman zaman bölgesel sokağa çıkma yasaklarının uygulandığı ve protestoların yaşandığı ülke, şimdi bir ikilem içerisinde. Zira Çin’in toplumdan gelen özgürlük çağrısına kulak vermesi mümkün değil.

Bir yandan toplumu aşılamaya çalışan Çin’de yeni bir salgının güçlü bir varyantın ortaya çıkmasına yol açacağı endişesi sürerken, ülkede yeni bir salgınla baş etmek için yeterli yoğun bakım yatağı olmadığı da konuşuluyor.

Kaynak: China faces dilemma in unwinding zero-COVID – Axios