Skip to main content

WhatsApp, tartışma yaratan yeni gizlilik sözleşmesinin uygulanma tarihini erteledi. Detaylar haberimizde…

Geçtiğimiz günlerde WhatsApp, kullanıcı gizliliği için uçtan uca şifreleme teknolojisine geçtiğini açıklamış, şirketin bu kararı ciddi tepkiler almıştı. #WhatsAppSiliyoruz” hashtagi 330 binden fazla tweet ile TT olurken, pek çok kullanıcı Telegram, Signal ve BiP gibi uygulamalara adeta göç etti. Bu gelişmenin ardından Rekabet Kurumu ve Kişisel Verileri Koruma Kurulu’nun WhatsApp’ın tepki çeken gizlilik sözleşmesi değişikliği hakkında soruşturma başlattığını sizlerle paylaşmıştık. 

WhatsApp, gizlilik sözleşmesinin tarihini 15 Mayıs’a erteledi

WhatsApp, bu tepkinin ardından dün yayınladığı yeni bir blog gönderisiyle gizlilik sözleşmesinin kabul tarihini 8 Şubat’tan 15 Mayıs’a ertelediğini açıkladı. Şirket blog yazısında şu açıklamaya yer verdi:

“Son güncellememizle ilgili ne kadar kafa karışıklığı olduğunu pek çok kişiden duyduk. Endişeye neden olan birçok yanlış bilgi var ve herkesin ilkelerimizi ve gerçekleri anlamasına yardımcı olmak istiyoruz.

WhatsApp basit bir fikir üzerine inşa edildi: Arkadaşlarınız ve ailenizle paylaştığınız şeyler aranızda kalır. Bu, kişisel görüşmelerinizi her zaman uçtan uca şifreleme ile koruyacağımız anlamına gelir, böylece ne WhatsApp ne de Facebook bu özel mesajları göremez. Bu nedenle, herkesin mesajlaştığı veya aradığı kişilere ilişkin kayıt tutmuyoruz. Paylaşılan konumunuzu da göremeyiz ve kişilerinizi Facebook ile paylaşmayız.

Bu güncellemelerle bunların hiçbiri değişmiyor. Bunun yerine, güncelleme, insanların WhatsApp üzerinden bir işletmeye mesaj göndermesi gereken yeni seçenekleri içeriyor ve verileri nasıl topladığımız ve kullandığımız konusunda daha fazla şeffaflık sağlıyor. Bugün herkes WhatsApp’ta bir işletmeyle alışveriş yapmasa da, gelecekte daha fazla insanın bunu tercih edeceğini ve insanların bu hizmetlerden haberdar olması önemli. Bu güncelleme, Facebook ile veri paylaşma yeteneğimizi genişletmez.

Şimdi, insanlardan şartları incelemelerinin ve kabul etmelerinin isteneceği tarihi geri alıyoruz. 8 Şubat’ta hiç kimsenin hesabı askıya alınmayacak veya silinmeyecek. Ayrıca, WhatsApp’ta gizlilik ve güvenliğin nasıl çalıştığına dair yanlış bilgileri temizlemek için daha çok şey yapacağız. Ardından, 15 Mayıs’ta yeni iş seçenekleri sunulmadan önce, politikayı kendi hızlarında gözden geçirmek için insanlara kademeli olarak gideceğiz.

WhatsApp, dünyanın dört bir yanındaki insanlara uçtan uca şifreleme getirilmesine yardımcı oldu ve bu güvenlik teknolojisini şimdi ve gelecekte savunmaya kararlıyız. Bize ulaşan herkese ve gerçeklerin yayılmasına ve söylentileri durdurmasına yardımcı olan pek çok kişiye teşekkür ederiz. WhatsApp’ı özel iletişim kurmanın en iyi yolu yapmak için sahip olduğumuz her şeyi koymaya devam edeceğiz.”