Skip to main content

Google, Chrome adres çubuğunu iPhone’larda ekranın en alt bölümüne taşıma seçeneğini sunmaya hazırlanıyor.

Steve Moser’ın The Tape Drive’da paylaştığı bilgilere göre Google Chrome, tıpkı Apple’ın tarayıcısında olduğu gibi, URL adres çubuğunu ekranın altına taşıma seçeneğini ekledi.

Test edilen bu tasarım değişikliğinin isteğe bağlı olarak sunulacağını ve isteyen kullanıcıların adres çubuğunu alt kısma taşıyabileceğini belirtelim.

Bu özelliği deneyebilmek için öncelikle iOS‘ta Google Chrome için TestFlight güncellemelerine kaydolmak gerekiyor. Bu şekilde iPhone ve iPad cihazlarında tarayıcının beta sürümlerini edinmek mümkün oluyor.

Bunun dışında ayrıca adres çubuğuna “chrome://flags” yazıp “bottom-omnibox-steady-state” seçeneğini aktifleştirmek ve ardından tarayıcıyı yeniden başlatmak gerekiyor. Bu noktadan sonra iOS ve Chrome ayarlarına giderek adres çubuğunun konumu değiştirebiliyor.

Adres çubuğunu ekranın alt kısmına taşıma seçeneği şu anda yalnızca iOS için Chrome’un beta sürümünde olduğundan, iOS’taki tüm Chrome kullanıcılarına ne zaman geleceği henüz net değil. Android cihazlar için ise benzer bir seçeneğin varlığına dair bir işaret olmadığını belirtelim.

Kaynak: Google Chrome is getting a bottom-mounted address bar, but only on iPhone [Gallery] – 9TO5Google