Skip to main content

Chess.com, Netflix dizisi ‘The Queen’s Gambit’in başarısının ardından günlük 100 bin yeni kullanıcı kazanmaya başladı. Chess.com’un iş geliştirme direktörü Nick Barton’un paylaştığı verilere göre web sitesi tüm zamanların rekorunu kırdı.

Netflix’te yayımlanan Anya Taylor-Joy’un başrolünü üstlendiği “The Queen’s Gambit” dizisi, bir aylık süreç içerisinde 62 milyon hanede izlenerek platformun en çok izlenen mini dizisi oldu. Satranç konusunda çok yetenekli olan bir kız çocuğunun ünlü olmasının ardından yaşadığı bağımlılıkla mücadele etmesini konu alan yapımın dünya çapında popüler olması satranca olan ilgiyi de artırmış durumda.

23 Ekim’de yayınlanan Netflix orjinal dizisi, yetim Beth Harmon’un dünyanın en büyük satranç oyuncusu olma arayışını belgeliyor. The Queen’s Gambit’in yayınlanmasından sonra EBay’de satranç seti aramaları neredeyse üç katına çıktı. Öte yandan çoğu satrançsever de çevirimiçi satranç oyunlarına ilgi göstermeye başladı. Dünyanın her yerinden satrançseverlerin buluştuğu Chess.com ve mobil uygulaması da bu ivmeden nasibini aldı.

Chess.com, tüm zamanların rekorunu kırdı

Chess.com’un iş geliştirme direktörü Nick Barton, Business Insider’a yaptığı açıklamada, Kasım ayında web sitesinin yeni kullanıcı bazında tüm zamanların rekorunu kırdığını söyledi. The Queen’s Gambit’in başarısının Chess.com üzerinde inkar edilemez bir etkisinin olduğunu ifade eden Barton, Kasım ayının üçüncü haftasında, web sitesine her gün 100 binden fazla yeni üye kaydolduğunu ve bu rakamın mevcut ortalamanın beş katı olduğunu belirtti.

Uluslararası Satranç Federasyonu’nun (FIDE) paylaştığı verilere göre, şu anda yaklaşık 1 milyar akıllı telefona satranç uygulamaları indirildi. Öte yandan coronavirus salgınından beri her gün çevrimiçi oynanan oyun sayısı yaklaşık yüzde 50 artarak yaklaşık 6,5 milyona çıktı.

Tek sezonluk “The Queen’s Gambit” için Netflix’in paylaştığı veriler şöyle:

  • Dizi, 92 ülkede Top 10 listesine girdi; 63 ülkede 1 numaraya oturdu.
  • Dizinin alıntılandığı roman, yayımlanmasından 37 yıl sonra The New York Times en çok satanlar listesinde yer aldı.
  • Google’da yapılan “Nasıl Satranç Oynanır?” aramaları 9 yılın zirvesine ulaştı.