Skip to main content

ChatGPT’nin artık hafızası var. Konuşulan şeyleri kullanıcılar istemediği sürece unutmayacak.

ChatGPT’yi hayatının bir parçası haline getirenler bilir. Onunla bir konu üzerinde konuşmaya başladığınızda kendini defalarca tekrar ettiği yerler olduğunu fark etmişsinizdir. Hal böyle olunca da OpenAI bunu düzeltmeye ve ChatGPT’yi büyük ölçüde kişiselleştirmeye çalışıyor.

Şirket, ChatGPT için sizinle ve konuşmalarınızla ilgili bilgileri zaman içinde hatırlamasını sağlayacak bir “hafıza” kullanıma sunuyor. Artık ChatGPT tüm sohbetlerde tartışılan şeyleri hatırlayacak. Bu da kullanıcıları, bilgileri tekrarlama zorunluluğundan kurtaracak.

OpenAI konuya ilişkin blog yazısında şu bilgileri paylaşıyor: “ChatGPT’nin hafızasının kontrolü sizde. Ona açıkça bir şeyi hatırlamasını söyleyebilir, neyi hatırladığını sorabilir ve konuşarak veya ayarlar aracılığıyla ona unutmasını söyleyebilirsiniz. Ayrıca tamamen kapatabilirsiniz.”

OpenAI, ChatGPT’nin hafızasının iki şekilde çalıştığını ifade ediyor. Paylaşılan bilgilere göre; ChatGPT ile sohbet ederken, sizinle ilgili belirli bir şeyi hatırlamasını söyleyebilirsiniz. Ya da ChatGPT siz sorular sorup yanıtlar alırken hakkınızda bilgi depolayarak zaman içinde bu ayrıntıları toplamaya çalışabilir. Her iki durumda da amaç, ChatGPT’nin her seferinde hatırlatılmasına gerek kalmadan biraz daha kişisel ve biraz daha akıllı hale getirilmesi.

OpenAI’ın aktardıklarına göre, kullanıcıların kullandığı her özel GPT’nin de kendi ayrı hafızaları olacak. OpenAI buna örnek olarak bir kitap GPT’sini veriyor ve “Kitaplar GPT’si, hafızası etkinleştirildiğinde, favori türler veya popüler kitaplar gibi tercihlerinizi hatırlar ve tekrarlanan girişlere ihtiyaç duymadan önerileri buna göre düzenler” diyor.

OpenAI, ChatGPT’nin hafızasının kullandıkça daha iyi hale geleceğini, kullanıcıların kontrolünde olduğunu ve sistemi hassas şeyleri hatırlamayacak şekilde eğittiğini vurguluyor.

Kullanıcılar istediği zaman Ayarlar bölümünden bu özelliği kapatabilecek. Ayrıca ChatGPT’den bir bilgiyi unutmasını da talep edebilecek. Yine Ayarlar kısmında belirli anıları görüntülemek ve silmek veya tüm anıları temizlemek de mümkün.

Öte yandan OpenAI, Temporary Chat (Geçici Sohbet) adlı yeni bir yöntem daha sunuyor. Bir tür gizli mod olarak sunulan bu özellik, ChatGPT’nin sizinle ilgili anılarını etkilemeden hızlı bir konuşma yapmanın bir yolu olarak karşımıza çıkıyor.

ChatGPT’nin hafızasının varsayılan olarak açık olacağını belirtelim. OpenAI, hafızaların ileriye yönelik modellerini eğitmek için kullanılacağını söylüyor. Paylaşılan bilgilere göre; Hafıza özelliği, sınırlı sayıda ücretsiz kullanıcının yanı sıra Plus kullanıcılarının küçük bir kısmına sunuldu. OpenAI, yakında daha geniş kullanıma yönelik planlarını paylaşacağını ifade ediyor.

Kaynak: ChatGPT is getting ‘memory’ to remember who you are and what you like – The Verge