Skip to main content

Uzmanlar, ChatGPT’nin siber saldırılarda kullanılacağından endişe ediyor.

ChatGPT son aylarda dünyayı kasıp kavurdu, ancak teknik yetenekleriyle insanları şaşırttığı gibi, potansiyel kötüye kullanımına ilişkin endişeleri de beraberinde getirdi. Bilişim liderleri, ChatGPT’nin büyük siber saldırılarda kullanılacağından ve gelecekte yıkıma neden olma potansiyelinden endişe duyuyor.

Hatta bu konuda bir anket bile yapılmış. Sonuçlar oldukça çarpıcı. BlackBerry tarafından 1500 bilişim ve siber güvenlik uzmanıyla yürütülen bir ankette, yanıt verenlerin yüzde 51’i önümüzdeki 12 ay içinde başarılı bir siber saldırıdan ChatGPT’nin sorumlu olacağına inanıyor. Ankete katılanların yüzde 78 kadarı, saldırının iki yıl içinde gerçekleşeceğini düşünürken, çok azı önümüzdeki birkaç ay içinde olabileceğini düşünüyor. Verilen cevaplar, ankete katılanların ChatGPT’nin sadece bilgisayar korsanları veya kötü amaçlı yazılım çetelerinden sorumlu olacağına inanmadıklarını gösteriyor. Çünkü yanıt verenlerin yüzde 71 kadarı, ulus-devletlerin ChatGPT’yi kötü niyetli görevler üzerinde kullanmaya zaten başlamış olabileceğini düşünüyor.

ChatGPT’nin siber saldırıları teşvik etmek için tam olarak nasıl kullanılacağına gelince, insanların yüzde 53’ü bunun bilgisayar korsanlarının daha inandırıcı kimlik avı e-postaları oluşturmasına yardımcı olacağını söylerken, yüzde 49’u bilgisayar korsanlarının kodlama becerilerini geliştirmelerine yardımcı olabileceğine işaret ediyor. Bunun yanı sıra, yüzde 49’u ChatGPT’nin yanlış bilgi yaymak için kullanılacağına inanıyor ve yüzde 48’i tamamen yeni kötü amaçlı yazılım türleri oluşturmak için kullanılabileceğini düşünüyor. Yanıt verenlerin yüzde 46’sı ise ChatGPT’nin mevcut saldırıları iyileştirmeye yardımcı olabileceği kanısında.

Ankete katılanların yüzde 95 kadarı, hükümetlerin ChatGPT benzeri teknolojileri düzenleme yükümlülüğü olduğunu savunurken, yüzde 85’i sorumluluk seviyesinin “orta” veya “önemli” olması gerektiğini söylüyor.

Bununla birlikte, ChatGPT odaklı kötü amaçlı yazılımlarla savaşan yalnızca hükümetler olmayacak. Ankete katılan bilişim uzmanlarının yüzde 82’si şimdiden bu tür saldırılara karşı savunma yapmayı planlıyor ve aynı sayı bunu yapmak için yapay zekâ araçlarını kullandıklarını söylüyor.

Bu ürkütücü tabloya rağmen, ChatGPT’nin (ve buna benzer araçların) pek çok fayda sağlama potansiyeli var ve ankete katılanların dörtte üçü bunun esas olarak insanlara fayda sağlamak için kullanılacağı konusunda hemfikir. Ancak kötü amaçlı yazılım söz konusu olduğunda, ChatGPT gibi araçlar gidişatı tamamen değiştirebilir.

Kaynak: Experts fear ChatGPT will soon be used in devastating cyberattacks – Digital Trends