Skip to main content

Çevreci örgüt Greenpeace yıllık raporunu yayımladı.

Greenpeace çevreci tüketici elektroniği firmaları rehberini açıkladı. Greenpeace’in yayımladığı rapora göre, Fairphone rehberde ilk sırayı aldı. Hollandalı Fairphone,  akıllı telefonlarda çatışmaya yol açmayan madenler (conflict-free minerals) kullanmıyor. Bilindiği gibi dijital cihazlarda bulunan tantalum, kalay, tungsten ve altın gibi madenler bu cihazların ayrılmaz bir parçası. Bu madenler dizüstü cihazlardan telefonlara, tabletlerden uçaklara kadar hemen her alanda kullanılıyor. Bu madenlerin önemli bir bölümü Afrika’dan çıkarılıyor ve kıtadaki zorba yönetim ve isyancıları finanse etmeye yarıyor. Milisler ve gerilla gruplar, bu madenleri satarak kendilerine fon sağlıyor. İşte, Fairphone bu sürece müdahale ediyor ve buradaki tedarik zincirini şeffaf hale getiriyor.

Raporda 17 firma değerlendirildi

Greenpeace’in rehberinde dünyanın önde gelen 17 tüketici elektroniği firmasının çevreye dair performansları ele alınıyor. Çevreci örgütün rehber için göz önünde bulundurduğu üç temel ölçüt şöyle sıralanıyor: Enerji, kaynak tüketimi ve kimyasallar. Enerji tarafında yenilenebilir enerji kullanımıyla sera gazı salımının düşürülmesi noktası değerlendiriliyor. Kaynak tüketiminde sürdürülebilir tasarım ve geri dönüşümlü malzeme ele alınırken, kimyasalların göz önüne alındığı ölçütte ise ürünün yapısından ve üretim sürecinden kaynaklanan kimyasal kullanımının ortadan kaldırılması konularına bakılıyor.

Oppo, Vivo ve Xiaomi görüş bildirmedi

Greenpeace’in çalışmasında kalan 16 firma şu şekilde sıralanıyor: Apple, Dell, HP, Lenovo, Microsoft, Acer, LG, Sony, Google, Huawei, Asus, Samsung, Amazon, Oppo, Vivo ve Xiaomi. Greenpeace raporu hazırlarken ayrıca şirketlerin kamuya açık duyurduğu bilgiler ile kurumsal sosyal sorumluluk raporları, şirket paydaşlarına yapılan açıklamalar, düzenleyici kurumlara gönderilen veriler ve medya yansımalarından da faydalanıyor. Öte yandan, örgüt çalışmada adı geçen 17 şirket ile doğrudan temasa geçtiğini ve 14 şirketten cevap aldığını aktarıyor. Çalışma için görüş açıklamayan şirketler Oppo, Vivo ve Xiaomi olarak belirtiliyor.