Skip to main content

CES, bütün hızıyla devam ediyor. 8 Ocak’ta sona erecek fuardan iki girişimi tanıtıyoruz

Las Vegas’ta düzenlenen CES 2017, birbirinden ilginç gelişmelere sahne olmaya devam ediyor. Fuardan iki yeni girişimi sizlerle buluşturuyoruz.

Ability3D son kullanıcılar için metal baskı olanağı

Bilindiği gibi, son kullanıcılar için 3D baskıyla metal baskı almak çok maliyetli bir işlem. Bu operasyon ağırlıklı olarak sanayide kullanılıyor ve 500 bin dolara ulaşan fiyatlarla gerçekleştiriliyor. ABD’li start-up Ability3D, 3D ile metal baskı yapmayı son kullanıcıların da ulaşabileceği fiyat seviyelerine getirmeyi hedefliyor. Ability3D bunun için 3 bin dolar ve altında bir fiyatla yola çıkıyor. Ability3D’nin geliştirdiği  cihazla alüminyum, çelik ve paslanmaz çelik parçalar basılabiliyor. Basılan parçaların ebatları en fazla 2x2x2 cm (en, boy, yükseklik) olarak açıklanıyor. CES’teki fuar standında görüştüğümüz firma yetkilisi hedeflerini başarmak için Mart ayında kitle kaynak platformu Kickstarter’da kampanyalarının başlayacağını söyledi. Girişim ayrıca yatırım arayışında. Aynı yetkili standa gördüğümüz çalışan durumdaki prototipin ikinci prototip olduğu bilgisini de verdi.

Jagger&Lewis köpeğinizle ilişkinizi iyileştiriyor


Fuar alanında boynunda ışıklar yanıp sönen bir köpek görünce merak edip sahibiyle standa gittik. Bu ışık aslında  bir akıllı tasma ve adı da Jagger&Lewis. Firma yetkilisinin verdiği bilgiye göre, bu akıllı tasma dünyada bir ilk ve 30 gram ağırlığında, 5 cm büyüklüğünde. Cihazı geliştiren ekibin arasında bir veteriner olduğunu kaydedelim ve kısaca nasıl çalıştığını anlatalım: Tasma köpeğin boynuna takıldıktan sonra hayvanın günlük hareketleri takip altına alınıyor. Ayrıca ortam analizi ile köpeği yaşı, cinsi ve kilosu gibi fiziksel özellikleri de kaydediliyor. Bu noktada kendi kendine öğrenen bir algoritma çalışıyor. Bu toplanan veriler köpek sahibinin akıllı telefonuna uyarı ve öneri olarak gönderiliyor. Firmanın ortakları arasında Intel’in de olduğu bilgisini verelim.