Skip to main content

Dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı CES 2018’de öne çıkacağı düşünülen en önemli 7 teknoloji trendini derledik.

Dünyanın en büyük tüketici elektroniği olan CES, 9-12 Ocak 2018 tarihleri arasında ABD’nin Las Vegas kentinde düzenleniyor. Fuar açılışı öncesinde CES’in ilk ürünleri dün görücüye çıkarıldı. Neredeyse tüm teknoloji liderlerini ve şirketlerini görmenin mümkün olduğu etkinlikte çeşitli mecralarda hangi ürün ya da çözümlerin tanıtılacağı yavaş yavaş gün yüzüne çıksa da, sürpriz gelişmeler de ortaya çıkabiliyor.

CES 2018’de öne çıkacağı düşünülen 7 teknoloji trendi

1. 5G devrimi başlıyor

5G teknolojisi telekominikasyon alanında yaygınlaşmaya başladığında iş ve günlük yaşantımızın tamamen değişeceği aşikar. 2018’de 5G’den fayda sağlanılamayacağı bilinse de CES 2018’in en çok akılda kalacak gelişmesinin bu olacağı düşünülüyor.

Intel’den Qualcomm’a, Verizon’dan Baidu’ya kadar tüm teknoloji firmaları 5G’den bahsedecek. Güvenilir, hızlı, kablosuz bağlantıların yükselişine sebep olacağı düşüncesi her geçen gün katlanarak artıyor. 5G teknolojileriyle donatılmış ilk nesil cihazları görmek için henüz erken olsa da, bunu yapmayı vaat eden çok sayıda ürün ve hizmet olacaktır.

2. Yolcu etrafında konumlanan sürücüsüz araçlar

Her geçen gün daha fazla trafikteyiz ve otonom araçların en büyük artısı güvenli sürüş. Otomobil üreticileri tek başına sürücüsüz otomobil teknolojilerinin yanında yenilikçi araç içi tasarımları konusunda da rekabet ediyor. Mercedes-Benz, Toyota, Ford ve diğerleri bu konuda çalışmalarını gün yüzüne çıkaracaklar. Otomotiv sektörü de 5G ile geliştirilmiş teknolojiler ve sürücüsüz otomobillerle CES’te yerini alacak. Ford, BMW, Hyundai ve Audi yeni akıllı araç konseptlerini tanıtacak.

3. Akıllı ev konsepti görülmemiş bir hal alacak

CES 2018’deüreticiler Amazon’un dijital asistanı Alexa ve Google Home ile çalışan yeni nesil cihazlarını tanıtacak. Dijital asistanlarla iş birliği içinde çalışan akıllı ev cihazlarının gelecek yıl daha da gündemde olması bekleniyor.

4. Dijital sağlık sektöründe durgunluk

Geçtiğimiz yıl dijital sağlık alanında önemli değişim dönüşüm olmadı. Dijital sağlık alanında CES 2018’de en çok ses getirecek konularının başında teletıp hizmeti veren cihazlar ve bulut bağlantılı işitme cihazları olabileceği düşünülüyor.

5. Televizyonun geleceği: MicroLED, 8K

Geçtiğimiz yıllardaki CES 2016 ve CES 2017’de 8K TV’ler tanıtıldı ancak hiçbiri tüketici ürünleri değildi. CES 2018’de çokça göreceğimiz OLED tanıtımları olacak ancak artık MicroLED adlı yeni bir ekran teknolojisi var. OLED ekranlara göre daha iyi bir kontrast, parlaklık ve enerji tasarrufu sağlayan MicroLED, fazlaca yaşanan yanma sorunu için güvenli bir seçenek oluşturuyor.

4K teknolojisi hayatımıza iyiden iyiye girmişken, artık gözler 8K’ya çevrilmiş durumda. 8K teknolojisi için henüz erken olsa da CES 2018’de bu alanda birçok teknoloji görmemiz mümkün olabilir.

6. Artırılmış gerçeklik tam anlamıyla bizimle

Geçtiğimiz yılın en net verdiği mesajlardan biri de artırılmış gerçekliğin sanal gerçeklikten önde olduğuydu. Apple’ın ARKit’i teknolojinin yaygınlaşmasını sağlarken şimdi kamera ve ekran içeren ürün trendinin bir parçası olmak için çalışıyor. Bu yıl içerisinde daha daha gelişmiş artırılmış gözlükler bekleniyor. Ürünler şu an için son kullanıcıya yönelik değil, ticari uygulamaları olan akıllı gözlükler olacak.

7. Kablosuz kulaklıklar revaçta olacak
Apple AirPods’un yakaladığı başarı grafiğinin ardından diğer kulaklık üreticileri de şansını bu alanda denemek istiyor. CES 2018’de de AirPod benzeri birçok kulaklığın görülmesi bekleniyor.