Skip to main content

Fuarın ziyaretçi sayısı arttı ve ziyaretçilerin sayısı 160 ülkeye yayıldı.

Bu yıl 51. kez düzenlenen tüketici elektroniği fuarı CES’e ait katılımcı ve ziyaretçi rakamları açıklandı. 9-12 Ocak’ta ABD’nin Las Vegas şehrinde gerçekleşen CES fuarının resmî denetimden geçmiş rakamlarına göre, bu yıl fuarı toplam 182 bin 198 kişi ziyaret etti. Bu ziyaretçilerin 63 bin 784’ü uluslararası ziyaretçilerden oluştu. Ziyaretçilerin 160 ülkeden geldiği belirtilen raporda, bu yıl üst üste ikinci kez 182 bin barajının geçtiği ifade ediliyor. Katılımcı firma sayısı ise bu yıl 4 bin 473 seviyesinde gerçekleşti. Bu firmalar ürün ve çözümlerini 258 bin metrekarelik alanda sergiledi.

Raporda ayrıca 6 bin 645 medya mensubunun fuarı takip ettiği aktarılırken, 166 önemli online influencer’ın da etkinlikte yer aldığı dile getiriliyor. Bununla birlikte konuşmacı sayıları da raporda kendine yer buluyor ve toplam bin 79 konuşmacının görüşlerini paylaştığı söyleniyor. Konuşmacıların cinsiyet dağılımında ise 300’den fazla kadın konuşmacı yer alıyor.

En fazla ziyaretçi Asya/Ortadoğu’dan

CES’in uluslararası ziyaretçi istatistiklerine ayrıntılı baktığımızda karşımıza şu tablo çıkıyor: Öncelikle 2017 yılı ile karşılaştırıldığında yüzde 5,9’luk bir artış söz konusu. Uluslararası katılımcılarda ilk sırayı 36 bin 482 ile Asya/Ortadoğu alıyor. Avrupa 17 bin 338 ziyaretçi ile ikinci olurken, Afrika-Kuzey Amerika (ABD hariç), Okyanusya ve Güney Amerika 9 bin 964 ziyaretçi ile bu ülkeleri takip ediyor.

CES’in denetlemesi Vault Consulting tarafından gerçekleştirildi. Vault Consulting, Fuar ve Etkinlik Endüstrisi Denetim Komisyonu’nun (EEIAC) yetkilendirdiği bir şirket ve denetimi; fuar kayıtları, yerinde gözlem, kayıt sistemlerinin kontrolü ve katılımcı kayıtlarının test edilmesi gibi ölçütleri göz önünde bulundurarak yürütüyor.

52. CES Fuarı 8-11 Ocak 2019’da teknoloji meraklılarını bir araya getirecek.