ARAŞTIRMA

DigitalAge | 16.02.2015 - 12:10

Cep telefonu pazarının kârının yüzde 93’ünü Apple alıyor

Yapılan bir araştırmaya göre; iPhone, akıllı telefon piyasasında elde edilen kârın yaklaşık yüzde 93’lük paya sahip

Yatırım firması Canaccord Genuity’nin düzenlediği bir rapora göre; cep telefonu pazarında elde edilen kâr miktarının yüzde 93 oranında bir paya sahip oldu. Yapılan çalışmaya göre; Apple, elde ettiği bu kâr payı için iPhone 6 ve iPhone 6 Plus telefonlarıyla ulaştığı yüksek satış rakamlarına borçlu.

Rapora göre; geri kalan pazar payını alan Samsung’un sahip olduğu yüzdelik dilim gittikçe azalıyor.

Canaccord Genuity’nin geçtiğimiz yıl yayımladığı rapora göre; Apple’ın yüzde 87,4’lük paya sahip olduğu (2013 dördüncü çeyrek için) tahmininde bulunulmuştu. Samsung için raporun dayandığı tahminler, pazar kârının yüzde 32,2’sini aldığı yönündeydi. (Raporda verilen rakamların toplamı, yüzde 100’den daha fazla çıkıyor. Bunun nedeni, Apple ve Samsung’un diğer rakiplerine göre daha fazla gelir etmesiyle açıklanıyor)

Raporda Xiaomi gibi Çinli akıllı telefon üreticileri dikkate alınmıyor

Yayımlanan raporda Apple’ın kâr miktarının biraz abartılı olabileceğine dair ifadeye yer veriliyor. Çalışmada Xiaomi gibi Çinli akıllı telefon üreticilerine yer verilmiyor (Xiaomi, Çin’de en büyük akıllı telefon üreticilerinden biri). Raporda yer verilen tahminlerde Xiaomi’nin yer almaması, şirketin elde ettiği kâr miktarlarını paylaşmamasına bağlanıyor.

Xiaomi’nin kâr modeli, yalnızca akıllı telefon satışlarına da bağlı değil. Şirket, telefonlarının satış fiyatlarını, neredeyse telefon parçalarını satın alma ve monte etme maliyetiyle aynı. Xiaomi, uygulama, oyun ve özel Android işletim sistem temaları ve internet servislerini satmaya odaklanıyor.

Kaynak: The New York Times

Fotoğraf: Flickr kullanıcısı Paul