TEKNOLOJİ

Sebla Kutsal | 15.03.2017 - 12:09

Cep telefonlarına Türk zırhı

İstanbul Şehir Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi’nin 2015 yılından bu yana Türkiye’nin farklı üniversitelerinde gerçekleştirdiği Teknoloji Transferi Hızlandırıcı Programı başarılı sonuçlar almaya devam ediyor.

ŞEHİR Kuluçka Merkezi incuba.city tarafından Eskişehir Anadolu Üniversitesi ARİNKOM Teknoloji Transfer Ofisi desteğiyle gerçekleştirilen program kapsamında; Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Özgür Özer tarafından geliştirilen çizilmez transparan cam teknolojisi MagSpin, Türkiye’nin ilk erken aşama teknoloji fonu olan Diffusion Capital Partners’dan yatırım almayı başardı. MagSpin projesi bu başarıyı, ŞEHİR Kuluçka Merkezi incuba.city uzmanlarınca ARİNKOM TTO desteğiyle uygulanan, ŞEHİR TTO tarafından teknolojinin geliştirilmesi ve ticarileştirilmesi amacıyla geliştirilen  Teknoloji Transferi Hızlandırıcı Programı’na katılarak elde etti.

Akıllı telefon ve giyilebilir teknolojilere uygun

Akıllı telefon, saat ve diğer giyilebilir teknolojilerin ekranlarında, kamera lenslerinde, diğer sivil ve askeri uygulamalarda kullanılabilen MagSpin teknolojisi; kullanıcı hataları nedeniyle ortaya çıkan ekran çizilmesi, kırılması ve benzeri hasarları ortadan kaldırmayı amaçlıyor. ŞEHİR Teknoloji Transferi Hızlandırıcı Programı sayesinde ürünü daha geniş uygulama alanlarında konumlandırmayı ve cep telefonu gibi ürünlerde dünya devi firmalara ekonomik anlamda rakip olmasını sağlayacak doğru iş modelini kurmayı başaran Özer’in geliştirdiği MagSpin teknolojisi, kısa süre içinde yatırımcı önüne çıkartılmaya hazır hale getirildi.

Beş sene içinde 100’den fazla proje

2011 yılında ISTKA projesinin kazanılmasıyla resmi olarak kurulan İstanbul Şehir Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi, 2014 senesinde Kuluçka Merkezi incuba.city`yi açarak, aynı yıl içinde teknoloji odaklı girişimcilere yoğunlaşan özgün hızlandırıcı modelini ortaya çıkarttı. Modeli aynı sene USİMP Kongresinde poster olarak yayımladı. TUBİTAK, AB, ISTKA, SANAYİ ve KAMU projeleri süreçlerini 2016’da aldığı ISO:9001 belgesiyle kurumsallaştırdı. 2016 senesi itibarıyla beş sene içinde toplam 100’den fazla proje ile 30 milyon TL’lik portföye ulaştı.