Skip to main content

2 Ekim’den bu yana haber alınamayan Cemal Kaşıkçı’nın Apple Watch’u soruşturmaya yardımcı olabilir.

Washington Post yazarı Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim’de Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu’na girdi ve kendisinden o tarihten bu yana haber alınamıyor. Kaşıkçı, nişanlısı Hatice Cengiz ile evlenebilmek için, Suudi Arabistan’daki eşinden boşandığına ilişkin belgeleri almak üzere konsolosluk  binasına gitti. Gazetecinin öldürüldüğüne veya kaybolduğuna dair çelişkili haberler dolaşıyor.

Teknoloji dergisi Wired Kaşıkçı’nın kayboloşunu/öldürülüşünü ele alan bir haber yayımladı. Haberde Reuters’da yayımlanan bir görüşe yer veriliyor ve  Kaşıkçı’nın konsolosluğa bir Apple Watch ile girdiği aktarılıyor. Reuters ayrıca Kaşıkçı’nın konsolosluğa giriş yapmadan önce iki telefonunu nişanlısı Hatice Cengiz’e verdiğini belirtiyor. Reuters’ın Apple Watch ile ilgili iddiayı iki Türk yetkiliye dayandırdığını not edelim.

Kaşıkçı’nın Apple Watch’u Türk yetkililerde değil

Bu noktada Kaşıkçı’nın kaybolma/öldürülmede bileğindeki akıllı saatin kritik bir öneme sahip olduğunu düşünmek mümkün. Güvenlik birimlerinin Reuters’a yaptığı açıklamada, istihbarat servisleri, savcılık ve teknoloji birimlerinin konuyu araştırdığı bildiriliyor. Bununla birlikte, Kaşıkçı’nın Apple Watch’unun Türk yetkililerde bulunmadığı ve internete bağlı diğer cihazlar üzerinde araştırmanın yürütüldüğü ifade ediliyor.

Cemal Kaşıkçı’nın bileğindeki Apple Watch modeli bilinmiyor. Fakat, kullandığı modele olarak bulunduğu yer, yaptığı aktiviteler ve kalp atışı gibi veriler, cihazın eşleştirildiği telefona iletiliyor.