Skip to main content

EY Work Reimagined 2023 Araştırması’nın sonuçları açıklandı. Buna göre hem çalışanlar hem de işverenler üretken yapay zekâ konusunda genel olarak ilgili.

Uluslararası danışmanlık şirketi EY (Ernst & Young)’ın “EY Work Reimagined 2023 Araştırması”, iş hayatında çalışanların çalışma alanı tercihleri, teknolojik ilerlemelere karşı tutumları ve yapay zekâ teknolojisiyle gelişimlerine nasıl yön verdikleriyle ilgili detayları mercek altına alıyor.

EY araştırmasına göre, çalışanlar yapay zekânın iş tanımlarını etkileyeceğini düşünüyor. Hem çalışanların hem de işverenlerin üretken yapay zekâ konusunda genel olarak ilgili oldukları gözlemleniyor.

EY Work Reimagined 2023 Araştırması’na göre, önümüzdeki beş yıl içinde yapay zekâ ve makine öğrenimi uzmanlığı iş kategorilerinin artması beklenirken, çalışanlar ve işverenler de şimdiden teknoloji etrafında beklentiler ve yatırımlar oluşturmaya başladı.

Yapay zekânın üretkenliği ve yeni çalışma yöntemlerini artıracağına inanan işveren ve çalışanların oranı yüzde 33. Teknolojinin daha esnek çalışmayı mümkün kılmasını bekleyenlerin oranı ise yüzde 44 olarak karşımıza çıkıyor.

Bununla birlikte yapay zekânın, iş tanımlarını da etkileyeceği düşünülüyor. Gelecekteki teknolojik sıçramalara hazırlıklı olmak ve rekabetçi iş gücü piyasasında konumlarını korumak gibi nedenlerle, çalışanların çoğu çalışma becerilerini geliştirmeyi önemsiyor. Bu noktada şirketlerin, çalışanlarını bu değişime hazırlamak adına çeşitli eğitim ve gelişim fırsatları sunarak iş deneyimlerini desteklemesi önem taşıyor.