Skip to main content

Japon yetkililer Pokémon Go’nun tasarımcılarından, sanal yaratıklarını Hiroşima Barış Anıtı’ndan uzak tutmalarını istedi

Dünya tarihine nükleer saldırıya maruz kalan ilk şehir olarak geçen Hiroşima’daki yetkililer, 1945 yılında atılan atom bombası yüzünden yaşamını yitirenler anısına yapılan Hiroşima Barış Anıtı’ndan Pokémon Go’nun yaratıklarının uzak tutulmasını istiyor.

Japon yetkililerin talebi, nükleer saldırının yıldönümü olan 6 Ağustos tarihinde yapılacak anma törenleri itibarıyla bu yaratıkların yok olması yönünde.

TEPCO da benzer bir uyarı yapmıştı

Bu talebin kısa süre öncesinde, Tokyo Elektrik Enerjisi Şirketi (TEPCO) da, Pokémon Go’nun tasarımını yapan Niantic’ten, Pokémon karakterlerinin nükleer santral bölgelerinden ve riskli bölgelerden kaldırılmasını talep etmişti.

TEPCO’nun açıklamasına göre, Japonya’da 2011 yılında yaşanan deprem ve tsunami felaketi sonrasında zarar gören ve hala son derece radyoaktif durumda olan Fukuşima Daiçi ve Kashiwazaki-Kariwa nükleer santral tesisleri ve radyoaktif madde bulunan alanlarda bir tane Pokémon karakteri tespit edildi.

Şirket yetkilileri, Pokémon karakterlerini yakalamaya çalışan oyuncuların kendilerini tehlikeye atmasından korktuklarını ve bu alanların Pokémon oyuncuları için girilemez bölge ilan edilmesi gerektiğini düşünüyor.

Niantic gelen tepkiler üzerine, kendileri de sorun tespit ederse oyunun o kısımlarında değişiklik yapılacağını açıkladı.