Skip to main content

Ölmeden önce görmeniz gereken 10 interaktif video Fazla mı iddialı oldu? İzlemeden, oynamadan, katılmadan karar vermeyin. Dahil olmayı sevenler ve ilham almak isteyenlere Oscar’lık interaktif videolar geldi Oscar film kriterlerine…


Ölmeden önce görmeniz gereken 10 interaktif video

Fazla mı iddialı oldu? İzlemeden, oynamadan, katılmadan karar vermeyin. Dahil olmayı sevenler ve ilham almak isteyenlere Oscar’lık interaktif videolar geldi

Oscar film kriterlerine jürisi kadar hakimiz. Videolarımızın başına bir şey gelmeyecekse gelecek vaat edenler olarak interaktifleri göstereceğiz. Yeni medyada köşe kapanların arasında dominant bir ‘video içerik’ varken; hem de eğilim interaktifler yönündeyken değişimi görüp ayak uydurmamak olmaz. 
Müşterilerin, kullanıcıların, insanoğlunun istek ve talepleri hayli değişedursun hizmet verenle yaşadığı çok yönlü iletişim kuvvetleniyor. İnteraktif klipler, sinema filmleri, konserler, billboardlar derken gün sonunda tanıtımını yapmak isteyen yatırımcı da farklı deneyim peşindeki topluluk da mesut olmuş oluyor. Zeki Müren de bizi görecek mi, onu zaman gösterecek.  
1. Nivea – Unutulmaz İlk Buluşma
Markanın Stress Protect isimli aynı ürünü için, Nivea Almanya havaalanındakileri strese soktuğu bir virali tercih ederken Nivea İngiltere bir çiftin sevgililer gününü zehir edebileceğimiz interaktif bir video hazırlıyor. Her ne kadar viraldeki samimiyet olmasa da Bay Doğru’yu bulduğunu zannederek/varsayarak strese giren kızı sandalyesinden düşürmek ve yan masadan ezik eski sevgilisini getirmek eğlenceli olabilir. Bu esnada Emily’nin stresmetresi ise epey dalgalanabilir.
2. Sony Playstation – Heavy Rain Başlangıç

Origami Killer olarak bilinen bir seri katili yakalamaya çalışan 4 karakterin yer aldığı bir video oyunu için sağlam bir senaryoyla desteklenen grafik ve efektlerin vurgusunu yapacak en iyi trailer’lardan biri interaktif video olurdu. Yapımcılar da böyle düşünmüş olacak ki PS3 oyununun YouTube videosunu oyundan 20 gün önce yayınlamışlar. Süpermarkete giren dedektifin kararlarını vermesine yardımcı olabildiğiniz videoda, her sonuç için de PS’ın söyleyeceği bir çift sözü, hayat dersi var. Ben dedektif olarak markete girmiş rafların arasında gezerken soyguncunun girişinden sonra ‘Leave’ ve ‘Do nothing’ gibi umarsız seçenekleri tıklayınca, market sahibi de öldürülünce “Even the smallest decision can change everything” yazısı beliriverdi.
3. Byturen.com – Alkol Görüşü

“Ben sarhoş değilim” naraları alkol alınan gecelerin sonunda çokça duyulagelir. Ertesi gün çok şey hatırlanmaz ya da hatırlanan -pek de- kötü bir şey olmamıştır. Yoksa?
İşte bu şüpheyi netleştiren interaktif bir video Danimarkalı otobüs firması için geç saatlerdeki shuttle hizmetini tanıtmak amacıyla Kopenhaglı ajans Bocca tarafından yapıldı. Fareyi alkollü kişinin üzerine getirdiğinizde gerçekte ne yaptığını gördüğünüz; alkol içmemiş kafa gözlüğünü dolaştırabildiğiniz interaktif versiyonu artık yayında değil; ancak sanılanın ve gerçeğin bir arada gösterildiği video halen izlenebiliyor.
4. RedBull – 360 Derece İnteraktif F1 Yarışı

İlkleri seven Redbull’un F1 videosunun interaktifliği videoyu çekmek için kullanılan ‘view cam’ sayesinde 360 derece hareket ettirebildiğiniz fareden geliyor. Kamera açısını belirleme işini izleyenin kontrolüne bıraktıklarıi F1 deneyimini RedBull Norway ekibi Making View şirketiyle birlikte projelendirmiş.
5. Expendables – Slyvester Stallone Röportajı Youtube’u Ele Geçirme 

Ülkemizde Cehennem Melekleri olarak gösterime giren filmle ilgili röportajda Sly’a filmin ne hakkında olduğu soruluyor, o da güzel güzel anlatırken birden üzerinde kırmızı ışıklar beliriyor. Sonra pompalı silahını alan Stallone bombalarla Youtube sayfasının dışına çıkarak ortalığı birbirine katıyor. Sakin ol şampiyon. İnteraktif videoya şuradan ulaşılabilir. 
6. Peugeot 208 – İnteraktif Deneyim

Fransız otomobil markası 2012 model 208’ini interaktif 7 dakikacıklık bir videoyla tanıtmak istemişti. Hikâyenin başından hemen hemen sonuna kadar yarı çıplak izlediğimiz başrol oyuncumuzun aldatırken yakalanması sonucu mücadelelerde geri çekilmeme ve atak olma felsefesi bize yedirilmeye çalışılıyor. Prodüksiyon iyi ancak fikrin cazibesi konusu tartışmaya açık. Yine de mücadeleye hayır dediğiniz her sonuçta yanlış seçim olduğunu vurgulayarak bizi oyuna dahil etmede çok başarılı olmuş. Mutlu sonu da cabası.
7. Tipp-Ex – Ayı ve Avcı

Bir daksil firması olabilirsiniz, ancak bu, sıkıcı reklam yapacağınız anlamına gelmez. Tipp-Ex’in Hunter and Bear temalı reklamları da beğeni toplayarak 2.’si çekilenlerden. İlk reklam filminde birden çıkan ayıyı vurup vurmama sorusu sorulsa da karşımızda ayıyı vurmak istemeyen ve vur desen de vurmayan bir avcı vardı. Avcı, videonun ismi olan cümlede İngilizce gramere göre avcı ve ayı kelimeleri arasında olan vurmak fiilini Tipp-Ex daksille siliyor ve senden yeni bir son yazmanı istiyor. Yazmadığın zaman da “Hadi yazsana!” diye bağırmayı ihmal etmiyor. Panik olmayın, yazın. Hug, love, kick, piss, wash, sell, cook kelimelerini bizzat test ettim onayladım. Shoot’u da tekrar denedim fakat değişen bir şey yok, kimse vurulmuyor.
Serinin ikinci filmi geçen sene ayının doğum gününü kutladıkları sene yayınladı. Videoda ters giden şey, yaklaşan bir göktaşının olması. Bunun için ayının başka bir yıldaki doğum gününe gitseniz iyi olacak. Örneğin 1989’a, Berlin duvarını yıkan bir ayı görmek için. 2000 yazdığınızda ekrana çıkan error’lar da milenyuma atıfta bulunuluyor. 1789’da Fransızca konuşan bir avcı, 1920’lerde ise Chaplin esintileri var.

8. Electronic Arts – Need For Speed

Online oyun Need for Speed World için yarışın gidişatını izleyicinin belirlediği interaktif bir resmi Youtube videosu yayınlandı. Yarışılacak bölge ve araba seçimini yapabildiğiniz videoda benim seçimim kırmızı Lamborgini Murgiélago oldu. Tadımlık interaktif oyun trailer’ların oyunseverleri ve potansiyel oyuncuları daha da meraklandırdığı bir gerçek.
9. Hell Pizza – Zombi Macerası

Macera o ki bir pizzacı zombilerle başı belada olan müşterisine pizzasını ne olursa olsun zombilerle dolu şehri aşarak ulaştıracak. Yeni Zelandalı pizza zinciri Hell Pizza’nın Youtube’da yarattığı maceranın tek hazzı pizzayı ulaştırmak olmuyor; başarılı olan kullanıcılar email adreslerini video sonunda yazarak 1 yıl boyunca bedava pizza ödüllü yarışmaya da katılabiliyorlar(DI). Kürenin her yerinden katılım gösterilen, izlenen, tıklanan ve oynatılan videonun ödülü ise yalnızca Yeni Zelanda’da geçerliydi ve yarışma çoktan bitti. 3’er dakikalık videolardan oluşan dizi için vaktinizin geniş olduğu bir zamanı kollayın; ya da kan ter gözyaşı sizi etkiliyorsa eğer, bir diğer önerimize geçin.
10. Skittles – Gökkuşağına dokun

Parmağınızın başrolde olduğu şekerlemeli bir video serisi. Parmağınızı(evet, tıklama veya oku üzerine getirme değil, bizzat ekrana konacak o parmak) drajenin üzerine koyun ve video bitene kadar kaldırmayın. DDB Toronto’nun yarattığı çalışmalar eğlenceli, orijinal ve unutulmaz. Skittles’ın ‘Touch The Rainbow’ kampanyasının başarılı ilk serisinden favorim Doktor Tepegöz. Son serideki Kedi elinizi gerçekten yalamış gibi oluyor, interaktiviteyse interaktivite yani. Her bir videosu eğlenme ve etkilenme garantili Skittles’ın bitmek tükenmek bilmeyen ve uzayıp giden web sitesine göz atarsanız Skittles’ı daha iyi anlayacaksınız.
(Bu haber, Digital Age Nisan 2013 sayısında yer alıyor.)