Skip to main content

Kullanıcıların telefon rehberlerinde hangi isimde kaydedildiğini öğrenmelerini sağlayan Getcontact uygulaması için BTK Başkanı’ndan uyarı geldi.

Son birkaç günde milyonlarca indirme sayısına ulaşarak sosyal medyada giderek popülerleşen uygulama GetContact uygulaması için BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan’dan uyarı geldi.

GetContact, bulunduğu cihazın rehber hafızasındaki numaraları kullanıcılara sunuyor. Böylece bir kullanıcı başka kişilerin rehberinde nasıl kaydedildiğini görebiliyor. Yoğun ilgi gösterilen uygulama, kişisel verilerin korunmasına yönelik endişeleri de beraberinde getirdi. Kişisel Verileri Koruma Kurulunun konuyla ilgili duyurusuna buradan ulaşabilirsiniz.

Ücretsiz olarak indirilebilen GetContact, Android ve iOS platformunda ücretsiz olarak sunuluyor. Rehberlik hizmeti veren uygulamalara yönelik şikayetlerin artması üzerine BTK Başkanı BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan, konula ilgili şu değerlendirmeyi yaptı;

“Sosyal ağlarda hızlı bir şekilde yayılmaya devam eden, sayısız güvenlik açığı içeren 3. Parti uygulamalar ile kaynağı belli olmayan kullanıcıdan izin talep eden GetContact ve benzeri uygulamalar kişisel bilgilerinizin kötü niyetli kişilerin eline geçmesine neden olabilmektedir.

Gerek sosyal ağlardaki uygulamaların gerekse kaynağı belli olmayan internet ortamından indirilen uygulamaların gereğinden fazla kişisel veri talep ettiği bilinmekte,bu uygulamalara karşı da dikkatli olunması hususunda vatandaşlarımızı sürekli uyarıyoruz. Yerli program kullanalım!

Ayrıca Akıllı telefonlara güvenilir olmayan kaynaklardan yüklenen; fotoğraf, kamera, mikrofon gibi kritik yerlere erişim isteyen uygulamalar ve özellikle rehber uygulamaları kişisel bilgilerinizin elde edilmesine, mağduriyetlere sebep olabilir. Telefonlarımızı bilinçli kullanalım!”