Skip to main content

Adil Kullanım Kotası için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yeni bir düzenleme geldi

Adil Kullanım Kotası (AKK) olarak adlandırılan indirme limiti pek çok internet kullanıcısının canını sıkıyor. Bilgi Teknoloji Kurumu (BTK), AKK ile ilgili yeni bir düzenleme gerçekleştirdi.

Adil Kullanım Kotasına yeni düzenleme

Geçtiğimiz günlerde bu yılın iş planını açıklayan BTK’nın listesindeki AKK’nı düzenlenmesi ile ilgili maddeyi yürürlüğe koydu.

BTK’nın bu madde ile ilgili açıklamaları ise şu şekilde; “Yaşanan teknolojik gelişmeler ve artan tüketici talepleri nedeniyle sabit ve mobil internet erişimlerinde uygulanan AKK sonrası hızın iyileştirilmesi ve tüketicilere karşı şeffaflığın arttırılması amaçlanmaktadır.” Açıklamalara göre AKK tamamen ortadan kalkmayacak fakat kullanıcıları mutlu edecek şekilde yeniden düzenlenecek.

Adil Kullanım Kotası ortalama olarak 50-75 GB arasında oluyor ve AKK sonrası hız 3 Mbps’e düşüyor. Türkiye’deki internet kullanıcılarının büyük çoğunluğunun şikayet ettiği bu sistemi değiştiren BTK’nın AKK’nı 100-150 GB seviyelerine kadar yükseltileceği tahmin ediliyor.

Sabit ve mobil interneti kapsayan yeni düzenlemeye ilişkin çalışmalar Ağustos 2016’da tamamlanacak. BTK’nın yayınladığı raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.