Skip to main content

BTK, siber güvenlikte kendine güvenenleri Siber Yıldız yarışmasına bekliyor.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) bünyesindeki Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM), Siber Yıldız yarışması düzenliyor. Yarışma, siber güvenlik alanında teknolojiye yatkınlığı üst düzeyde bulunan gençlerdeki potansiyeli açığa çıkarmayı ve uzman ihtiyacını karşılamayı amaçlıyor. Bireysel ya da takım olarak katılan yarışmacılar, yarışma boyunca kendilerine yöneltilen soruları cevaplandırıyor ve 24 saat süresince her soruda bayrağı yakalamaya çalışıyor. Bilgi ve yeteneklerin ölçüldüğü yarışmaya katılmak için mezuniyet şartı veya çalışma tecrübesi aranmıyor. Sektörde çalışacak yetenekteki katılımcıların bir kısmı BTK bünyesindeki USOM’da, bir kısmı da kamudaki siber güvenlik alanlarına yönlendirilerek istihdam ediliyor. Ayrıca yarışmanın kazananlarına eğitim imkânı da sunuluyor.

Yarışma 1 Şubat’ta başlayacak

USOM’un Siber Yıldız yarışması 1 Şubat’ta başlayacak ve bir gün sürecek. Yarışmacı olmak isteyenler bireysel katılımcı olabildikleri gibi en fazla dört kişiden oluşan gruplar şeklinde de yarışabilecek. Katılım için ise cep telefonu ve e-posta onayından başka bir şart aranmıyor. Yarışmaya hazırlanmak için sanal bir Kali (Linux tabanlı, CD’den başlatma seçenekli BackTrack yapımcıları tarafından 2013 yılında oluşturulmuş olan bir güvenlik kontrol işletim sistemi)  işletim sisteminin hazır olması ve örnek VPN yapılandırmasının gerçekleştirilmesi öneriliyor.

Yarışmanın aşamaları ve ödüller

Yarışmanın aşamaları şu şekilde belirlendi: Kayıt olan yarışmacılar, yarışmanın başlayacağı tarihe kadar açık olacak test sorularını çözebilecek. Yarışmanın başladığı tarihte soruların bir kısmı tüm yarışmacılara açılacak, belirli puanlara erişen yarışmacılar için yeni sorular iletilecek. Yarışmanın ödüller ise şöyle: Birinciye 10, ikinciye beş ve üçüncüye üç cumhuriyet altını ile ilk 15’e giren diğer yarışmacılara da birer cumhuriyet altını verilecek.

Yarışmayla ilgili ayrıntılı bilgi için buraya bakabilirsiniz.