İŞ DÜNYASI

H.Kerem Fındık | 06.03.2017 - 12:00

BTK 2017 İş Planı yayımlandı

BTK, iş planını 16. kez kamuoyu ile paylaştı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) 2002 yılından bu yana açıkladığı iş planının 2017 sürümünü yayımladı. 1 Mart’ta kamuoyu ile paylaşılan plan 37 maddeden oluşuyor ve tüketiciler ile elektronik haberleşme sektörüne yönelik hedefleri kapsıyor. İş planında elektronik haberleşme altyapı sisteminin kurulmasından ölçü takip sistemine, radyo/TV alıcılarına uygulanabilecek RF testlerinin araştırılmasından  elektromanyetik alan ölçüm sertifikası kursuna kadar değişen noktalar yer alıyor.

BTK’nın 2017 iş planından derlediğimiz önemli maddeleri kısaca bakalım:

BTK 15 Haziran’da elektronik haberleşme sektörüne ilişkin il bazında yıllık istatistik bülteninin yayımlamayı planlıyor.

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) 7 Nisan 2016’da yürürlüğe girmesinin ardından ikincil mevzuat çalışmaları devam ediyor. BTK da Haziran içinde Elektronik Haberleşme Sektöründe Kişisel Verilerin İşlenmesi ve Gizliliğinin Korunması Hakkında Yönetmeliği devreye almaya hazırlanıyor. Bu hazırlığın Haziran’da bitmesi hedefleniyor.

Haziran’da bitirilmesi gereken bir diğer çalışma, Elektronik Haberleşme Sektöründe Tüketici Hakları Yönetmeliği’nin güncellenmesi. Bununla tüketicilerin elektronik haberleşme hizmetlerinden en üst seviyede yarar sağlaması ve bu hizmetlerin kullanımı veya hizmetlere erişim ile ilgili olarak yaşanan tüketici mağduriyetlerinin en düşük seviyeye indirilmesi bekleniyor.

BTK, ITU ile çalıştay planlıyor

BTK’nın bu yılki iş planında sabit İSS’leri de ilgilendiren bir nokta var: Mevcut durumda İSS’ler hizmet kalitesi ölçümlerini kendileri yapıyor ve BTK’ya üçer aylık periyotlarla rapor gönderiyor.  İSS’lerin ölçüm yerlerini bilmeleri ve ölçüm noktalarının sınırlı olması gibi faktörler birtakım sorunlar doğuruyor.  Bunların çözümü adına hizmet kalitesi ölçümlerinin bağımsız izleyici metoduyla gerçekleştirilmesi için araştırma, çalışma ve düzenleme yapılması planlanıyor. Bu çalışmaların Kasım’da bitirilmesi gündemde.

BTK’nın planında uluslararası etkinliklere de yer ayrıldı. Bu bağlamda Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’nin (ITU)  Avrupa Bölgesi Kalkınma Hedefleri kapsamında ITU ile ortaklaşa İstanbul’da Çocukların Çevrimiçi Korunması konulu bir çalıştayın gerçekleştirilmesi öngörülüyor. Çalıştaya Avrupa ve ülkemizden çocukların çevrimiçi korunmasına yönelik çalışmalarda rolü olan tüm paydaşların katılımının sağlanması hedefleniyor. Çalıştayın Aralık’ta gerçekleştirilmesi düşünülüyor.