Skip to main content

Massachusetts Eyalet Polis teşkilâtı, güvenlik amaçlı olarak kullanmak üzere, Boston Dynamics’in robot köpeği Spot’u test ediyor.

Son yıllarda geliştirdiği robotlara insani özellikler kazandırarak adından sıkça söz ettiren Boston Dynamics, dünyanın ilgisini üzerine çekmeye devam ediyor. Son olarak Atlas robotunun jimnastik hareketleri yaptığı videoyu yayınlarak heyecan yaratan şirket bir yıl içerisinde robot köpeği SpotMini’yi satışa sunmayı hedefliyordu. Robot köpekler şu sıralar polis olma yolunda. Massachusetts Eyalet Polisi‘nin ağustos ve kasım ayları arasında Boston Dynamics’in Spot isimli robotunu kiraladığı ortaya çıktı.

Boston Dynamics, konuyla ilgili yaptığı açıklamada robot köpeklerin barışçıl hedeflerle kiraladığını ve uzaktan mobil gözlem cihazı olarak kullanılacaklarını belirtti. Bu haliyle tehlikeli lokasyonlardaki şüpheli çantalar için sorumluluğu robot köpekler üstlenebilecek. Robotların yer yer silahlandırılma durumu da yakın gelecekte karşımıza çıkacak. Boston Dynamics’ten Michael Perry, insanların girmesinin tehlikeli olduğu ortamlara Spot’un fiziksel olarak kolayca ilgili alana girebildiğini ve tehlikeyi bertaraf edebildiğini ifade etti.

SpotMini, küçük bir robot şeklinde üretilen bir uzantı sayesinde çevresiyle etkileşim kurabiliyor. Günlük yaşamda faydalı olması gereken robot, daha önceki videolarında çöpü dışarı çıkarırken ve bulaşıkları bulaşık makinesine yerleştirirken görülmüştü.