İŞ DÜNYASI

H.Kerem Fındık | 29.03.2017 - 16:58

Booking.com’un Türkiye’deki faaliyetleri durduruldu

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) tarafından açılan davada Booking.com’un Türkiye’deki faaliyetlerine tedbiren durdurma kararı verildi.

İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi’nin 2015/1174 E. sayılı dosyası ile açılan davanın 29.03.2017 tarihli duruşmasında Booking.com benzeri şirketinin, Booking.com internet adresi üzerinden veya oluşturacakları başka bir adres üzerinden, Türkiye’de yerleşik otel, konaklama tesislerinin pazarlanması ve pazarlanmasına aracılık edilmesi yönündeki faaliyetin durdurulmasına, bu konuda Bilgi TeknolojileriKurumu’na yazı yazılmasına karar verildi.

Dunya.com’un haberine göre Booking.com’a BTK tarafından uygulanacak erişim engelinin, Mahkeme kararının tebliğinin ardından uygulanması bekleniyor. TÜRSAB Rekabet Kurumu’na daha önce gerçekleştirdiği başvurusunda da, Booking.com BV şirketinin rekabete aykırı eylemlerinden dolayı “Rekabet Kurumu”nca 2 milyon 543 bin 992,85 TL idari para cezasına çarptırılmasını sağlamıştı.

Booking.com’un faaliyetlerini durdurulmasına yönelik mahkeme kararı:

[Güncelleme]

Booking.com‘dan kapatılma kararına ilişkin Digital Age‘e özel bir açıklama yapıldı. Açıklamayı Türkçeleştirerek yayımlıyoruz.

“Türk mahkemesinin verdiği kararla hemfikir olmadığımızı ve temyize gideceğimizi belirtmek isteriz. Bir e-ticaret firması ve teknoloji tedarikçisi olarak, Türk tüketicilerine şeffaf ve uygun bir platform ile karşılaştırma yapma ve dünya çapında konaklama olanağı sunarak, pazaryerinde sağlıklı rekabete katkıda bulunduğumuza güçlü şekilde inanıyoruz. Bunun yanı sıra bizimle işbirliği yapan ve platformumuz üzerinde kendilerini kaydettiren 13 binden fazla ülke çapında her türden Türk konaklama tedarikçisine giderek artan şekilde değer üretiyoruz.”