Skip to main content

Google, Blogger adlı blog sitesi için bölgesel sansür uygulamaya karar verdi.  Bundan böyle blog sitesinde yer alan içerikler, belirli ülkeler tarafından sakıncalı görüldüğü takdirde sadece o ülke bazında sansürlenecek. Bu…

Google, Blogger adlı blog sitesi için bölgesel sansür uygulamaya karar verdi.

 Bundan böyle blog sitesinde yer alan içerikler, belirli ülkeler tarafından sakıncalı görüldüğü takdirde sadece o ülke bazında sansürlenecek. Bu uygulama sayesinde blog sitesinde yayınlanan içerikler tümden yok edilmek zorunda kalmayacak.

Şu an için Avusturalya, Yeni Zelanda ve Hindistanda geçerli olan sistem yavaş yavaş tüm dünya kullanıcıları için geçerli olacak. Yeni sistemde blog okuyucuları, erişmek istedikleri yazılara belirli ‘ülke kodu uzantıları’ yoluyla ulaşabileceler. Google, kendi yaptığı bir açıklamada, blogspot sunucularının kullanıcıların hangi ülkede olduklarını tespit ederek onları kendi ülkelerindeki uzantıya yönlendireceklerini bilrdirdi. Şirket, bu şekilde hem yasal olarak gerekenleri yerine getirebileceğini hem de içerikleri farklı bölgeler için erişilir hale getirebileceğine inanıyor.

Bölgesel sansür uygulamasının ifade özgürlüğü adına yaptırımı neler olabilir?