CİHAZLAR

Savaş Önemli | 27.02.2017 - 09:00

BlackBerry KEYone ile bir şans daha istiyor

Mobil Dünya Kongresi’nde görücüye çıkan Android’li yeni telefonu KEYone ile BlackBerry mobil pazarda şansını yeniden deneyecek.

Birkaç yıl öncesine kadar özellikle kurumsal dünya için fenomen haline gelmiş cep telefonları üreten BlackBerry nihayetinde konsept değiştirmesi gerektiğinin farkına varmış ve hatta geçtiğimiz yıl şirketin COO’sundan  telefon serilerinin değiştirilerek Blackberry’nin pazarda yenileceğine dair bir açıklama gelmişti.

Ralph Pini’nin bahsettiği yenilenen BlackBerry Barcelona’da devam eden Mobil Dünya Kongresi‘nde katılımcıların beğenisine sunuldu. BlackBerry’nin yeni nesil akıllısı KEYone, geçtiğimiz yıl mobil cihaz tarihinin tozlu sayfaları arasında yerini alan klasik BlackBerry’lerden temel olarak 2 ayırt edici özelliğe sahip. İlki Keyone 2016’da BlackBerry’nin lisansını satın alan Çinli TCL firmasının üretimi. Diğer temel fark cihazın Android işletim sistemine sahip olması. Hatırlanacağı üzere yaz aylarından beri basına sızan görüntüleri ve özellikleri ile sürekli teknoloji medyasının haberleri arasında yer alan Android’li  yeni BlackBerry, Mercury kod adıyla CES 2017’de gazetecilerin karşına çıkmış ama teknik özellikleri açıklanmamıştı. Mobil Dünya Kongresi’nde ise nihayet Mercury’nin adı konulmuş oldu ve BlackBerry’nin yeni amiral gemisi KEYone sonunda mobil cihazlar evrenindeki yerini aldı.

Dokunmatik hareketleri algılayabilen klavyesi fark yaratabilir
Hem dokunmatik ekrana hem de dokunmatik hareketleri algılayabilen fiziksel QWERTY klavyeye sahip KEYone’ın, 4.5 inç 1080p çözünürlüğünde IPS LCD ekranı ve 12MP arka 8 MP ön kamerası var. 8-çekirdekli, Qualcomm Snapdragon 625 yonga seti ile gelen cihazın sahip olduğu diğer özellikler; 32 GB genişletilebilir dahili depolama seçenekleri, 3505 mAh kapasiteli batarya, NFC, parmak izi okuyucu ve  Quick Charge 3.0 hızlı şarj özelliği.

Cihaz bu özellikleri ile pek tatmin edici görünmese de dokunması hassasiyeti ile gelen klavyesi ve kullanıcılara güvenlik konusunda özel ayarlar yapmasına imkan veren DTEK uygulamasıyla markanın vefakar fanlarının yeniden gönlünü çalabilir. BlackBerry’nin yeniden denemesi pazara renk katacak olması açısından güzel ama artık akıllı telefonundan çok ciddi performanslar bekleyen kullanıcıları cezbetmesi çok da mümkün görünmüyor. Nisan ayında satışa çıkacak cihazın yurt dışı fiyatı 549 dolar olarak belirlenmiş.