Skip to main content

Yıl sonuna yaklaştığımız haftalarda uçuşa geçen Litecoin nedir? Bu ani yükselişin sebepleri neler? Bitcoin ile Litecoin arasında hangi farklar var?

Her ne kadar 2017’ye damgasını vuran kripto para Bitcoin olsa da, şimdiye dek onun gölgesinde kalan Litecoin son haftalardaki ani yükselişiyle meraklıların takip alanına girdi. Piyasa hacmi en yüksek beş kripto para birimi arasında bulunan Litecoin salı günü 320 dolar seviyesini ilk kez aştı ve yıllık yükselişi yüzde 5 bin 500’den fazla bir oranda gerçekleşti. Bu da Bitcoin’in yükselişinden üç kat daha fazla.

Özellikle son bir ayda yaşanan bu yükselişte, genel olarak kripto paraların değerindeki artış etkili. Bir yandan bu artışın yatırımcıları daha cüretkâr hale getirmesi, diğer yandan kimi yatırımcıların Bitcoin’da yaşanan yükselişi abartılı bulması Litcoin‘e yönelişin önünü açtı.

Litecoin nedir?

Litecoin, eski bir Google çalışanı olan Charlie Lee tarafından Ekim 2011’de açık bir kaynak kodlu istemci aracılığıyla GitHub üzerinden piyasaya sürüldü. Özgür ve açık kaynak kodlu bir yazılım olan Litecoin; değiştirmenize, kopyalamanıza ve dağıtmanıza izin veren MIT/X11 lisansıyla, çalıştırılabilir dosyaların ve karşılığında kodların bağımsız doğrulanmasına izin veren şeffaf bir süreçle yayınlanıyor.

Litecoin ile Bitcoin arasındaki farklar

Litecoin blok zinciri, emsali olan Bitcoin’den çok daha yüksek işlem hacimlerini gerçekleştirebiliyor. Ağ, daha sık (Bitcoin’den dört kat hızlı) blok oluşturabilmesi nedeniyle, gelecekte yazılımda bir değişikliğe ihtiyaç duymaksızın daha çok işlemi destekliyor. Bunun sonucunda ticari işletmeler, yüksek etiket fiyatına sahip ürünler sattığında daha fazla onay alma imkânına sahip olurken, daha hızlı onay süreleri elde ediyor.

Litcoin’in piyasadaki durumu

2017’nin başında sadece 5 dolar seviyesinde olan Litecoin’in toplam piyasa hacmi 13 Aralık 2017 (TSİ 11:00) itibarıyla 17 milyar dolar civarında, Bitcoin’inki ise 284 milyar dolar. Bu hacimle Litcoin kripto paralar arasında beşinci sırada yer alıyor. 1 Litcoin (LTC) yaklaşık 310 dolara (bin 194 TL) ve 0.0184 Bitcoin’e tekabül ediyor.