Skip to main content

Kripto para birimi Bitcoin’in değeri, ilk kez 14 bin doları aşarak yeni bir rekor kırdı.

Dijital para birimleri arasında en yüksek piyasa değerine sahip olan Bitcoin‘in değeri, bir gün içinde üçüncü rekoru kırarak, bugün TSİ 01.50’de 14 bin 189 dolara yükseldi. Böylece dün önce 12 bin dolar ve ardından 13 bin dolar sınırlarını aşan Bitcoin, bugün de 14 bin 400 dolara kadar yükselerek son iki günde yüzde 23 değer kazandı.

Seneye bin doların altında başlayan Bitcoin‘in bu ay başından itibaren değeri yüzde 45 arttı ve sene başından bu yana yüzde bin 380 prim yapmış oldu. Piyasa değeri yaklaşık 240 milyar dolara yaklaşan Bitcoin, uluslararası ilaç firması Pfizer, yatırım bankacılığı kuruluşu Goldman Sachs ve ABD’li telekomünikasyon şirketleri AT&T ve Verizon gibi dev firmaları geride bıraktı.

Dünya genelindeki bini aşkın dijital para arasında en değerlisi olan Bitcoin’in toplam piyasa değeri 210 milyar dolar civarında. Bu hızlı değer artışında ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonunun (CFTC) cuma günü yaptığı “ABD merkezli finans firmaları CME Group, CBOE ve Cantor Fitzgerald kripto para tabanlı finansal ürünlerin 18 Aralık itibariyle listelerine ekleyeceklerine” dair açıklamasının etkisi olduğu belirtiliyor.