Skip to main content

Daha önce ülkemizde faaliyet gösteren yerli bir Bitcoin borsası vardı ve Ağustos 2016’da bu borsa kapanmıştı. Bu borsa Mayıs’ta tekrar açıldı. Peki, Bitcoin alıp satarken dolandırıcılardan uzak durmak için ne yapmalısınız? Uzman isimlerin görüşlerini derledik.

Coin-turk.com sitesinde görüşlerini açıklayan Levent Kurt’a göre, Bitcoin ve diğer kripto paraların hayatımıza sunduğu bir çok olumlu yeniliklerle birlikte, bu zamana kadar oldukça fazla dolandırıcılık olayının yaşandığını görüyoruz. Sistemdeki kullanıcıları doğrudan etkileyen bu tür olumsuz durumlar, dolaylı olarak da tüm ekosistemi etkiliyor. Kurt bu olumsuzluklara karşı çözüm önerilerini şöyle sıralıyor:

Şirket rezervlerinin denetlenip denetlenmediğine bakın
Madencilik yapan ya da kripto para bankası şeklinde hizmet veren tüm şirketlerin Bitcoin rezervlerinin kullanıcılara açık olması önemli bir güven sağlama yöntemidir. Herhangi bir işlem gerçekleştirirken rezervini herkes tarafından görülebilecek şekilde yayınlayan şirketler tercih edilmelidir. Aksi takdirde, olmayan bir para üzerinden işlem gerçekleştirme ihtimali bulunmaktadır.

Sitenin veya şirketin arka planını araştırın
Sitenin WHOIS ve domain bilgileri, nerede kayıtlı olduğu, adres, iletişim ve çalışan bilgilerinin olup olmadığına bakın. Güvenilir şirketler bu tarz verileri kullanıcılarına sunmaktan çekinmezler, bu nedenle işlem yaptığınız şirketi tüm detaylarına kadar araştırın. Eğer firma hiç bir bilgisini vermemişse, mutlaka şüpheci yaklaşın.

Gerçek bir dolandırıcılık ile kötü yönetimi ayırt edin
Dolandırıcılık bilerek ve kasten kötü niyetli olarak yapılan bir harekettir. Bir şirketin kötü yönetimi ise, elde olmadan hata yapıldığı anlamına gelir. Her iki durumda da kullanıcı zarar görür. Bu nedenle, şirket yönetimi ve çalışanların profesyonel olup olmadığı hatta ulaşılabiliyorsa özgeçmişleri araştırılmalıdır. Bir şirket dolandırıcılık yapmasa bile, kötü yönetimden dolayı kullanıcılarını zarara uğratabilir.

Bitcoin’de güvenliğe dikkat
Trend Micro, Bitcoin sahibi olan ya da olmak isteyen kullanıcıların güvende kalmaları için şu tavsiyelerde bulunuyor:

Günlük kullanım için küçük miktarlarda Bitcoin’i hesabınızda tutun ve geri kalanı daha güvenli ortamlarda saklayın. Kullanıcılar sanal paralarını saklamak için çevrimdışı cüzdanlar yaratabilirler.

Çevrimiçi hizmetleri dikkatle seçin. Bitcoin işlemleri geri alınamaz. Bu sebeple işlemler sırasında bilinen ve güvenilir platformları tercih edin.

Bitcoin cüzdanınızı düzenli aralıklarla yedekleyin. Bilgisayardaki bir hataya ya da olası bir cihaz çalınmasına karşılık bir kopya almak, daha sonra cüzdanın yeniden kullanımına olanak tanır.

Bitcoin cüzdanınızı şifreleyin. Şifreleme, Bitcoin cüzdanınıza bir güvenlik katmanı daha sağlar ve olası hırsızlıklara karşı önlemleri artırır.

Bitcoin yazılımınızı güncelleyin. Teknik eksiklikler ya da güvenlik açıklarının giderilmesi için güncellemelerin yapılması şart.

Eğer mümkünse birden fazla imzalama seçeneği kullanın. Bu sayede bir şifrenin ifşa olması durumunda bile güvende kalın.