Skip to main content

Sanal para birimi Bitcoin, CBOE Global Markets`in vadeli işlemleri açmasıyla Wall Street`e giriş yaptı.

Şimdiye dek regülasyon olmayan piyasalarda kişisel girişimciler tarafından gerçekleştirilen Bitcoin işlemleri, dün itibarıyla Şikago piyasalarına girdi. Kripto para için bir dönüm noktası olarak nitelendirilen bu gelişme, CBOE Futures Exchange’in (CFE) Bitcoin vadelileri işlemlerini açmasıyla yaşandı.

Bitcoin vadelilerinin ilk işlem hacmi beklentileri aşarken, CBOE’nin web sitesinde yoğunluk dolayısıyla zaman zaman kesintiler ve yavaşlamalar oldu. CBOE konuyla ilgili olarak, “Web sitemizdeki yoğun trafik nedeniyle, www.cboe.com‘u ziyaret edenler sitenin normalden daha yavaş ve bazen de erişilemez olduğunu görebilirler. Bütün işlem sistemimiz normal çalışmaktadır” açıklamasında bulundu.

Şikago merkezli Grace Hall Trading LLC yönetici ortağı Joe Van Hecke, “İşlem yapmak oldukça basitti” dedi ve “Zamanın ilerlemesiyle sağlam bir piyasa göreceğimizi düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Ocak vadeli Bitcoin kontratları, 15 bin dolar seviyesinden açılmasının ardından Pazar günü New York saatiyle 10:15 itibarıyla 17 bin 780 dolar seviyesinden işlem gördü. Şu ana kadar 2 binden fazla kontrat el değiştirdi.

CBOE Global Markets CEO’su Ed Tilly, Bitcoin vadelileriyle ilgili bu gelişmenin sinyalini, bu ay başında yaptığı “Bitcoin’e olan emsalsiz ilgi göz önüne alındığında, müşterilere işlem araçları sağlamamız çok gerekli görünüyor” sözleriyle vermişti.