Skip to main content

“Ev, otomobil veya mağaza sigortası” derken, artık bireysel siber güvenlik sigortası da bu kapsama girdi. Anadolu Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Levent Sönmez bireysel siber güvenlik sigortasını anlatıyor.

Anadolu Sigorta’nın Bireysel Siber Güvenlik Sigortası nasıl bir ihtiyaçtan ortaya çıktı?

Dünya dijitalleşiyor, gündelik hayatımızın her anında artık dijital teknolojileri kullanıyoruz. Teknolojinin ve dijitalleşmenin yan etkilerinden biri olan siber riskler ise kimi zaman oldukça büyük kayıplara yol açabiliyor. Özellikle son yıllarda hızla artan siber saldırılar, kurumların yanında bireyleri de hedef alıyor ve bu saldırılar sonucunda gerçekleşen kayıpların boyutları her geçen gün artıyor.

Türkiye’de siber güvenlik riskleri ve hedefli saldırılar, dünyadaki gelişime benzer şekilde sürekli artış gösteriyor. Bu alandaki en büyük problemlerin başında; siber güvenlik, bilgi güvenliği, kişisel verilerimizin korunması gibi konularda bilinç seviyesinin oldukça düşük olması geliyor.

Bu sebeple, siber suç kaynaklı muhtemel kayıplara karşı proaktif davranarak önlem alınabilmesini mümkün kılan ve birçok konuda hukuksal koruma sağlayan ‘Bireysel Siber Güvenlik Poliçesi’ni geliştirdik.

Anadolu Siber Güvenlik Hizmeti nasıl çalışıyor? Kullanıcıların verileri nasıl korunuyor?

Bu poliçe klasik sigortacılık ürünlerinden çok farklı olarak, sigortalılarımızla sadece zarar gerçekleştikten sonra irtibat kurmuyor, aynı zamanda zararın ve kaybın gerçekleşmesini engellemeye yönelik, siber taramaları ve periyodik otomatik raporlama hizmetlerini de veriyor. Bireysel Siber Güvenlik Sigortası poliçemiz, kişisel bilgi hırsızlığı ve siber saldırılara karşı sigortalılarımızın kendini korumasına yardımcı olan derin internet taramaları ile birlikte, siber risklerden kaynaklanabilecek mağduriyetin giderilmesi ile ilgili uzman danışmanlığı ve hukuki koruma teminatını da kapsıyor.

Siber Güvenlik Sigortası kapsamında, kimlik hırsızlığı, online saygınlığa zarar verilmesi (E-reputasyon), E-alışveriş, ödeme araçlarının çalınması risklerine karşı uzman desteği/danışmanlığı ve hukuksal koruma teminatları sağlıyoruz. Ayrıca, kişisel bilgilerin güvenli olmayan ve yasa dışı web sitelerinde izinsiz kullanımı 7/24 taranıyor. Eğer bir bulguya rastlarsa, e-posta ve SMS yolu ile otomatik olarak haber veren, tespit edilen riskli verilere göre aksiyon planları sunan, geçmişe yönelik güvenlik taraması ve raporlama hizmeti içeren, Anadolu Siber Tarama Hizmetini de sunuyoruz.

Bireysel Siber Güvenlik Sigortası hangi teminatları kapsıyor? Anadolu Sigorta uğranılan zararların kaç liralık bölümünü ödüyor? Örneğin kredi kartım saldırganlar tarafından 5 bin TL’lik alışveriş için bir e-ticaret sitesinde kullanıldıysa, bu zararın tamamı tazmin ediliyor mu?

Bireysel Siber Güvenlik Sigortası kimlik hırsızlığı, online saygınlığa zarar verilmesi, online alışveriş anlaşmazlıkları, ödeme araçlarının çalınması (banka kartı, kredi kartı gibi) ve hukukî danışma hizmeti teminatlarından oluşuyor.

Anadolu Siber Güvenlik Hizmeti ile sigortalılarımızın 10’ar adete kadar banka veya kredi kartı numarası, banka hesap numarası, e-posta adresi, telefon numarası ile 1’er adet pasaport numarası, TCKN (Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası) ve ehliyet numarası bilgilerinin, siber dünyadaki güvenliğinin düzenli sorgulanmasına ve raporlanmasına olanak sağlıyoruz.

Bu hizmet ile dark ve deep web üzerinde veri tacirlerinin ticaretine konu olabilecek alanlarda sürekli güvenlik sorgusu yapılıyor. Kayıt edilmiş ve takibi istenmiş herhangi bir verinin tehlike altında olduğu tespit edildiğinde sigortalıya derhal, SMS ve/veya e-posta ile bilgi veriliyor. Ayrıca uygulama sigortalılara, risk altında olduğu tespit edilen verilerinin korunması için tavsiye niteliğinde önlem ve aksiyon planı da sunuyor. Her bir durum için farklılık arz etse de, şu an için geçerli güncel rakamlarla, anlaşmazlıkların hukukî bir süreç içerisinde çözümlenmesi durumunda 6 bin TL’ye kadar, adlî süreç dışında çözümlenmesi durumunda ise 900 TL’ye kadar sürecin çözümüne ve hukuki korumaya yönelik teminat sağlanıyor.

Kullanıcıların bu sigortayı kullanması için neler yapması gerekiyor?

Bireysel Siber Güvenlik Sigortası poliçesini tüm Anadolu Sigorta acentelerinden satın alabilir, ürüne ve satış kanallarımıza ait detaylı bilgiye www.anadolusigorta.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.