Skip to main content

26 yaşındaki İrlandalı Leigh Van Bryan, Twitter hesabı üzerinden yaptığı bir paylaşım yüzünden Amerika’ya giriş yapamadı. Los Angeles’a tatil için seyahat eden Leigh Van Bryan, Los Angeles Uluslar arası Havaalanı’nda…

26 yaşındaki İrlandalı Leigh Van Bryan, Twitter hesabı üzerinden yaptığı bir paylaşım yüzünden Amerika’ya giriş yapamadı.

Los Angeles’a tatil için seyahat eden Leigh Van Bryan, Los Angeles Uluslar arası Havaalanı’nda güvenlik görevlileri tarafından sorgulamaya alındı. Yola çıkmadan önce Twitter’da ‘Amerika’yı dağıtmaya gitmeden önce buluşmak için müsaitim’ cümlesini paylaşması üzerine havaalanında tespit edilerek sorgulanan genç adam ‘terörist muamelesi’ gördükten sonra ülkeye giriş yapması engellendi.

Beş saat boyunca sorgulanan Van Bryan, ülkeyi ‘dağıtmak’ mesajı ile sadece eğlenceyi kastettiğini anlatmaya çalışması güvenlik birimlerini ikna etmedi. Genç adamı sorgulandıktan sonra ülkesine geri yollandı.

İngiltere’nin seyahat şirketlerini temsil eden Abta şirketi tatile giden kişilerin ‘şüphe ve ya kaygı’ uyandıracak haraketlerde bulunmamaları ve halka açık alanlarda bu tip paylaşımlar yapmamaları gerektiğini söyledi.

Bu olay sosyal medyanın değişen rolü ile ilgili neler anlatıyor?

kaynak:bbc.com