Skip to main content

Microsoft’un kurucularından ve dünyanın en zengin insanlarından olan Bill Gates, ABD’deki yeni vergi yasa tasarısını eleştirdi ve “zenginlerden daha fazla vergi alınmalı” dedi.

Yaklaşık 91 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin ikinci insanı konumunda olan Bill Gates, CNN’den Fareed Zakaria’ya verdiği röportajda daha fazla vergi vermesi gerektiğini söyledi. Ünlü iş adamı, “Herkesten daha fazla, 10 milyar doların üzerinde vergi ödedim. Ama hükümet benim konumumda olan insanlardan çok daha fazla vergi talep etmeli” dedi.

Microsoft’un kurucularından olan Gates bu yorumları, Cumhuriyetçi Parti’nin vergi reformunu eleştirdiği bir bağlamda dile getirdi. Gates ABD’de şirketlere 1,5 trilyon dolar değerinde vergi indirimi sağlayacağı belirtilen vergi yasa tasarısı hakkındaki düşüncelerini, “Varlıklı kişiler, orta sınıftakilere veya daha yoksullara göre, önemli oranda daha fazla fayda elde ediyorlar” sözleriyle ifade etti.

86 milyar dolarlık servetiyle dünyanın üçüncü en zengin insanı olan Warren Buffett da, Gates ile hemfikir. Vergi reformları hakkında CNBC’e ye konuşan Buffett, “Vergi kesintisine ihtiyacım olduğunu düşünmüyorum” dedi.

Bill Gates, eşi Melinda ile birlikte kurduğu yardım derneğiyle her yıl milyarlarca dolarlık bağış yapıyor. Bunun yanı sıra, Gates yakın arkadaşı Buffett ile 2010 yılında, ülkenin en zenginlerini bağış yapmaya teşvik eden The Giving Pledge’i kurmuştu.